4/C'linin ek ödemesi için önemli görüş

4/C'linin ek ödemesi için önemli görüş

Tarım Bakanlığı, açtığı davayı kazanan 4/C personelinin, toplu sözleşmedeki hükme göre değil mahkeme kararının sonucuna göre ek ödeme alması gerektiğine karar verdi.

Bilindiği üzere, 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme'nin ikinci kısım birinci bölümünün "Geçici personele ek ödeme" başlıklı 24. maddesinde şu hüküm bulunmaktadır:

"Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile parça başı ücret vermek suretiyle istihdam edilenler hariç olmak üzere 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrası hükmüne istinaden yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu kararları kapsamında Yüksek Seçim Kurulu ve Türkiye İstatistik Kurumunda istihdam edilen geçici personel ile 29/12/2014 tarihli ve 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen geçici personele, 1.800 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek ödeme verilir. Bunlara kurumlarınca döner sermaye dahil başka bir kaynaktan ek ödeme ve benzeri adla herhangi bir ödeme yapılmaz"

Buna göre, 4/C'li personele Ocak 2016 itibarıyla 158,52.-TL ek ödeme yapılacaktır. Ancak bu ödemenin, toplu sözleşme öncesinde de mahkeme kararı neticesinde ek ödeme alan personeli kapsayıp kapsamadığı konusunda uygulama birlikteliği bulunmaktadır.

Bazı sendikalar, toplu sözleşme hükmünün tüm 4/C'li personeli kapsadığını belirtip Memur Sen'in 4/C'li personeli mağdur ettiğini belirtirken bazı hukukçular ise toplu sözleşme hükmünün, ek ödeme almayan 4/C'li personeli kapsadığını ifade etmektedir.

İşte Tarım Bakanlığı tartışmalı olan bu konuda Kasım ayı itibariyle önemli bir görüş yazısı yayımladı. Bakanlık yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı yayımlana kadar, açtıkları davalara kazananlara mahkeme kararının sonucuna göre ek ödeme verilmesi gerektiğini belirtti.

İŞTE TARIM BAKANLIĞININ O GÖRÜŞÜ

4c.jpg

www.memurlar.net

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.