60-66 Aylık Eğitim Uygulamasına İlke Olarak Evet, İşlevsel Olarak Hayır

60-66 AYLIK EĞİTİM UYGULAMASINA İLKESEL OLARAK EVET, İŞLEVSEL OLARAK HAYIR

 

Okulların açılmasına günler kala 12 yıllık zorunlu eğitime geçişten daha ziyade 60- 66 ayını tamamlayan çocukların zorunlu eğitime tabi tutulması olayı tartışmanın odak noktasına oturmuştur.

                 Bilindiği üzere 6287 Sayılı Kanun İlköğretim çağını ‘6-13 yaş’ olarak tanımlamış ancak 6. yaşın ‘çocuğun 5 yaşını bitirdiği eylül ayı sonu nda başlayacağını hükme bağlamıştır

                Buna göre 4+4+4 zorunlu eğitim sistemine göre 2006 yılının eylül, ekim ve kasım ayları ile 2007 yılının ocak, şubat, mart aylarında doğan çocukların kayıtları e- okul sistemi üzerinden zorunlu olarak yapılmıştır. 2007 yılının nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında doğan çocukların kayıtları ise ancak velilerinin yazılı isteğine bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

                Ayrıca 30 Eylül 2012 tarihi itibarı ile 66 ayını tamamladığı halde fiziksel ve ruhsal açıdan yeterli olmadığı gerekçesi ile çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler çocuğun bedensel ve ruhsal özelliklerinin okula elverişli olmadığını ya doktor raporu ile belgelendirmek ya da mazeretsiz olarak okula göndermediği takdirde her gün için 15 TL ceza ödemek zorunda bırakılmıştır.

                 Yine 30 Eylül 2012 tarihi itibarı ile 37-66 ay arasında olan çocuklar da zorunluluk olmamakla birlikte anaokulunda veya anasınıfında eğitim alabileceklerdir.  Kısaca 2012-2013 Öğretim yılında İlkokul 1. Sınıfına kayıt olacak öğrencilerin durumlarını bu şekilde özetlemek mümkündür.             

                 İlköğretim çağının 66 aya indirilmesi hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır?

                Geçen öğretim yıllarında İlköğretim çağı 72 aydan başlatılırken 2012-2013 öğretim yılında 60-66 aya indirilmesi şartlar oluşuncaya kadar ertelenmesi mümkün olmayan hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır?

                Bu konuda uzmanların, sendikaların ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşüne başvurulmuş mudur?  Sınıf ve okulöncesi öğretmenlerimizin görüşleri alınmış mıdır? Okul öncesi çağındaki çocukların eğitimini verebilecek eğitilmiş veya hizmet içi eğitimden geçirilmiş olan sınıf öğretmenleri yeterli midir?

                66 aylık uygulamasına ivedilikle geçilmesine dair Milli Eğitim Bakanlığına sunulmuş bilimsel bir rapor veya kamuoyu araştırması var mıdır?  Varsa içeriği nedir?  

                 İlköğretim Okullarımızda anasınıfı çağındaki çocuklar için dizayn edilmiş yeterli derslik, çocukların oturmasına elverişli sıra masa, oyuncaklar, oyun alanları ve bu çağdaki çocukların ihtiyaçlarını yardım almadan giderebilecek uygun tuvalet ve lavabolar mevcut mudur?  

                Yeterli derslik olmadığını var sayarsak İkili eğitimle sorunun çözülmesi durumunda zaman mefhumu dikkate alınmış mıdır?  Bu yaştaki çocukların erken saatte okula gelip, geç saatlere kadar okulda kalmaya, uzun süre sıralarda oturmaya bünyeleri uygun mudur?

                Geçen öğretim yılında 71 aylık çocuklar bile zorunlu eğitime alınmazken, bu öğretim yılında beş, beş buçuk yaşındaki çocukların 7 yaş ve üzeri çocuklarla aynı sıra, masa, merdiven tuvalet ve lavaboyu kullanmaları aynı servis aracını paylaşmaları eğitim açısından ne kadar bilimseldir?                           

                66 ay uygulaması için çağa ayak uydurma gerekçesi yeterli midir?

                Zorunlu eğitimi 66 aya çeken ve 60 aylık çocukların zorunlu eğitimini velilerin isteğine bırakan Milli Eğitim Bakanlığının gerekçesi gelişmiş Batı ve AB ülkelerinde mecburi eğitim çağının daha da erken başladığı; Hollanda’da 48, İngiltere’de 64 ve AB ülkelerinin çoğunda 60 ay olarak uygulandığı dolaysıyla çağa ayak uydurmak için 60- 66 ay uygulamasının ilkesel ve bilimsel olarak doğru olduğu yönündedir.

                 66 ay uygulaması çağa ayak uydurmak için yeterli gerekçe midir? Gelişmiş Batı ve AB ülkeleri hangi şartlarda bu eğitimi sürdürdükleri de incelenmiş midir? 7 den 70’e herkesi ilgilendiren bir konuda velilerin, eğitimcilerin, yöneticilerin rahatlıkla endişe duymayacakları bir ortam hazırlandıktan 5-6 yaş çocukların zorunlu eğitimine geçilmiş olsaydı ne kaybetmiş olurduk.

                Mademki 60-66 aylık çocuklar zorunlu eğitime tabi tutulacaktı o zaman ilkokul 1+4 yani 1 yıllık zorunlu okul öncesi eğitimden sonra 4 yıllık ilkokul şeklinde formüle edilmiş olsaydı daha yerinde bir karar ve daha güzel bir geçiş sağlanamaz mıydı?  Erken yaşta zorunlu eğitimi başlatmak ve bu yaşı daha bile aşağı çekmek ilkesel olarak doğrudur.  Ancak şartlar bu yaştaki çocuklar için hazırlanmadan geçildiği için işlevsel olarak yanlışlığı ise apaçık ortadadır.

                 66 ay uygulamasına neden kaygı duyuluyor?

                66 ay uygulamasına karşı çıkan velilerin, ve uzmanların kaygıları çocukların henüz bebeklik çağından bile çıkamadıkları, kendilerini ifade etmekte zorlandıkları, tuvalet, temizlik ve beslenme ihtiyaçlarını ev ortamında ancak aile yardımıyla giderebildikleri, bunu kalabalık ortamlarda hijyenik olarak yardım almadan ihtiyaçlarını gerçekleştiremeyecekleri, okul şartlarının, sınıf ortamının sıra, masa, merdiven, oyun alanı, tuvalet ve lavabo gibi gereksinimlerin, ulaşım imkanlarının 5-6 yaşındaki çocukların kullanımına uygun yapılmadığı yönündedir.

                Öte yandan 1.sınıf çocuklarına anasınıfı müfredatının uygulanacak olmasına rağmen 40.50.60 kişilik sınıfların bu müfredatı uygulamaya müsait olmadığı, okulöncesi okullarındaki oyun malzemelerinin, istirahat mekânlarının okullarda olmayışı, sınıf öğretmenlerinin anasınıfı çağındaki çocukların eğitimine uygun eğitim almamaları sebebiyle ruhsal açısından ileride telafisi zor sıkıntılar doğuracağı şeklindedir. Bu kaygıların yersiz olduğunu eğitimden azıcık da olsa anlayan birisi söyleyebilir mi?  Bu kaygıları duyanlara kaygıya gerek yok demek yeterli cevap değildir. Çocuk yardım almadan bu ihtiyaçlarını gideremiyorsa anne, baba rahatça çocuğunun okuldan gelmesini bekleyebilir mi?

                 Çocuk 66 ayını doldurduğu halde fiziksel ve ruhsal açıdan veli tarafından eğitime hazır görülmüyorsa bu durumun doktor raporu ile belgelendirilmeye zorlanması öte yandan 60 ayını dolduran çocukların okula kabulünde sadece velinin dilekçesi ile yetinilmesi elbette bir çifte standart olarak değerlendirilecektir. Bu konuda anne ve babalara güvenilmeli onlar dinlenilmeli, özellikle çocukların özel durumları hakkında öğretmenleri bilgilendirmeleri istenmeli, okullara yeterli ödenek gönderilerek sadece çocukların tuvalet ve lavabo ihtiyaçlarını gidermek için bu işle ilgili yeterli sayıda yardımcı anneler görevlendirilmelidir. 

                Kaygılar 60-66 aylık yaş uygulamasından ziyade şartların oluşmamasındandır.

                Dikkat edilirse anne ve babaların uzmanların kaygıları yaş uygulamasından değil, yaşlara göre şartların oluşturulamamasındandır. Elbette her yaştaki çocuk eğitilebilir niteliktedir. Önemli olan hangi yaştaki çocuğa hangi eğitimi ve hangi ortamda verebileceğinizi bilmenizdir.

                 Halen 3 yaşına giren çocukları kreşlere, 4.5.6 yaşına giren çocukları anaokullarına göndermiyor muyuz? Neden kreş ve anaokullarını tartışmıyoruz? Çünkü okul şartları, ulaşım durumu, sınıfların oluşumu, tuvalet lavabolar, oyun alanları, beslenme ve istirahat etme biçimleri hep öğrencilerin yaşlarına göre şekillendirilmiştir.

                Dünya çapında, 3-4-5-6 yaşlarında ki çocukların zorunlu eğitime tabi tutulduğu ülkeler elbette vardır. Bu ülkelerde aynı yaş gruplarında zorunlu eğitime tabi tutulan çocuklara hangi şartlarda eğitim verildiğini biliyor muyuz? Şartları oluşturmadan sadece ‘dünya çapında daha erken yaşlarda zorunlu eğitim veriliyor’ gerekçesinden hareket ederek paldır küldür uygulamaya geçilmesinin sancılarının olacağı muhakkaktır.

                 Geçen yıl anaokulunda olan öğrencinin bu yıl ilkokul 1. Sınıfa kayıt yaptırmasını istiyoruz.  Öyleyse oradaki okul şartlarını yeni okuluna taşımamız lazımdır. Ya da velilerin kaygılarını haklı bulmamız gerekir.

                 60-66 aylık eğitim uygulaması taraf ve anti taraflarca aylar üzerinden değil şartlar üzerinden tartışılmalıdır. 5-6 yaş çocukların eğitimine karşı çıkmak için karşı çıkmak ne kadar yanlışsa okulları sınıfları, araç ve gereçleri beş, beş buçuk aylık çocukların eğitimine elverişli hale getirmeden bu yaştaki çocukları zorunlu eğitime zorlamakta o kadar yanlıştır. Şartlar hazırlandığı takdirde beşikten mezara kadar her yaştaki insanın eğitimine sonuna kadar evet. Şartlar oluşturulmadan yapılan dayatmaya sonuna kadar hayır!

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.