657'de değişiklik sinyali

657'de değişiklik sinyali

Memur yasası değişiyor mu? Maliye Bakanı Naci Ağbal memur yasasının değişeceğinin sinyalini verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Maliye Bakanı Ağbal, tarım arazilerinin satışında parası olmayana 6 yılda faizsiz 12 taksitle ödeme imkanı getirdiklerini söyledi.

Bakan Ağbal, taşeron işçilerin kadroya geçişleri konusunda gelinen son noktayı da anlattı: ''Bu konuda 21 Mart tarihine kadar düzenleme yapacağımızı açıkladık. Umuyorum ki bu çalışma da bundan önceki eylemler gibi vaktinde Meclis'e sunulacak.''

Ağbal, herhangi bir vergi affının ise söz konusu olmadığını belirtti.

Naci Ağbal'a yöneltilen sorular ve alınan cevaplar şöyle:

Meclis Genel Kurulu'nda 2016 bütçesinin görüşmelerine cuma günü başlandı. Bütçeyle başlayalım. Son olarak ocak ayı bütçe uygulama sonuçları açıklandı ve bütçe yıla fazla vererek başladı. İlk aydan yorum yapmak çok erken elbette ama ne dersiniz hedeflenenden daha düşük bir bütçe açığıyla yılı kapatmak mümkün olur mu?

AK Parti hükümetleinin mali disipline verdiği önem baştan itibaren biliniyor. 2005 yılından beri bütçe açığımız yüzde 3'ün çok altında. Borç yükü de aşağı doğru geliyor. Hedefimiz 2016'da da bütçe açığı hedefini tutturmak. Gelir gider dengesine dikkat edeceğiz.


Bütçede dikkat çeken ve basında haber olarak ele alınan bir konuyla devam edelim. Kamunun bina ve taşıt için ödediği kira bedeli ocak ayında arttı. Yılın ilk ayında bina kira bedeli olarak 43,2 milyon lira taşıt kira bedeli olarak da 28 milyon lira ödenmiş. Ne yapılacak özellikle taşıt kullanımı konusunda?

Kamu hizmetleri artarak büyüyor. Daha mütevazi daha vatandaşın hizmetine amade olacak kamu binaları edinmemiz lazım. İsraftan kaçınmamız lazım. Araç kiralamada geçen sene bir üst sınır getirdik. Bina kiralamayla ilgili ocakta rakam Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (YURTKUR) bina kiralamalarından kaynaklanıyor.

Bütçenin detaylarına girmişken gelir ayağıyla ilgili bir konuyu sorayım. Yarın kira gelirlerinin beyan edilmesi süreci başlayacak. Son birkaç yıldır uygulanan "önceden hazırlanmış kira beyannamesi" uygulaması nasıl sonuç verdi? Yeni mükellef kazanımı oldu mu? Bu açıdan bir sayı var mı?

Bu sistemle vatandaşın önüne elektronik olarak kira beyannamesini koyduk. Yaklaşık 500 bin mükellef ilk kez kira beyannamesi verdi. 2015 yılında bu yaklaşık 27.2 milyar lira kira geliri beyan edildi. Bunun üzerinden 3.9 milyar lira gelir vergisi hesapladık. Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi vatandaşa büyük kolaylık sağladı. 1 milyon 300 bini aşkın kişi bu sistemi kullandı. Bu yıl bunu daha da yaygınlaştıracağız. Ücret geliri elde edenler hazır beyanname kullanabilecek.

Çok kalabalık kitleleri ilgilendiren konular var. Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışı... Epey uzun bir geçmişi var aslında konunun. 255 bin 367 kişinin de başvurusu olan bir konu. Satışların Nisan'da başlayacağını açıkladınız. Nasıl olacak?

2B diye ifade edilen kanun çıkarırken bunun için tarım arazilerinin satışını da koyduk. 100 liralık bir yeri 50 liraya satıyoruz diyoruz. Satış yaparken arazinin ederi üzerinden hesap yapılacak. Peşin ödemek istiyoruz diyor o zaman ilave yüzde 20 indirim yapıyoruz. 100 liralık yeri çiftçimiz 40 liraya alabiliyor. 100 liralık bir yeri 50 liraya satıyoruz diyoruz. Satış yaparken arazinin ederi üzerinden hesap yapılacak. Peşin ödemek istiyoruz diyor o zaman ilave yüzde 20 indirim yapıyoruz. 100 liralık yeri çiftçimiz 40 liraya alabiliyor. Ama hiç param yok dediğinde 6 yılda faizsiz 12 taksitle ödeme imkanı getirdik.

Gelir beklentisi var mı bu satıştan?

Kırsal kesimdeki araziler olduğu için çok fazla bir gelir beklemiyoruz.

Hazine taşınmazlarının satışı bu başlıkla sınırlı değil. Organize sanayi bölgelerinden turizm tesislerine kadar birçok alanda işlem yapılıyor. Hem satış hem irtifa hakkı tesisi yapılıyor. Ne büyüklükteki bir arazi için işlem yapıldı şu ana kadar ve ne kadar gelir sağlandı?

Hazine'ye ait taşınmazları çok farklı amaçlarda kullanıyoruz. 2015 yılında yaklaşık 3.1 milyar lira milli emlak arazilerinin satışından gelir elde ettik. 2B arazilerinin satışının yaklaşık 4 milyar lira kaynak topladık. 2016'da 3,7 milyar lira gelir bekliyoruz.

Asgari ücret artışı sonrasında hala yanıtı aranan bazı sorular var. Bunların başında asgari ücretlilerin vergi diliminden etkilenip etkilenmeyeceği geliyor. Maliye olarak sizin görüşünüz nedir bu konuda? Asgari ücret yılsonuna kadar 1300 TL olarak kalacak mı yoksa vergi dilimiyle düşüş olur mu?

Bu net asgari ücret bekar bir çalışan için 1300 lira. Evli ve 3 çocuklu bir kişinin net asgari ücreti 1 Ocak 2016'da 1384 lira oldu. Asgari ücret artışının bütçeye yükü 11.4 milyar lira. Vergi konusunda bir düzenleme yapmak doğru değil. Vergi tarifesi değişecekse belli bir grup için olmaz.

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda asıl iş-yardımcı iş ayrımı netleşti mi? Buna göre kaç işçinin kadroya alınması söz konusu? Kadroya alım tam olarak hangi tarihte olur?

Yasal değişiklikle ilgili model alternatiflerini hazırladık. Bu konuda hükümet eylem planında 21 Mart tarihine kadar düzenleme yapacağımızı açıkladık. Kamuda yardımcı iş olan işleri de tarif etmemiz gerekiyor. Bu konuda kamu kurumlarıyla tüm çalışmayı bitirdik. Bu noktadan sonra işçi ve memur konfederasyonlarıyla görüşeceğiz. Kamuda yardımcı işte çalışanlar için de önemli iyileştirmeler yaptık. Daha önce bir rakam ifade ettim ama kurumların genel değerlendirmelerine bağlı sayılardır. Asli iş ise o zaman diyecek ki bu kişi yaptığı iş itibariyle vatandaşa dönük hizmetin parçası içerisinde dediği zaman asıl iş sayacağız. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na gönderme aşamasına gelindi. Umuyorum ki bu çalışma da bundan önceki eylemler gibi vaktinde Meclis'e sunulacak.

Memur yasası değişecek mi?

Kamu hizmetleri daha kaliteli olacaksa çalışanla olacak. Kamu yönetim reformuyla kamu personle rejimi reformu birlikte yapılması gereken reform alanı.Hizmeti sunanla alan arasında denge kurmak istiyoruz. Hizmetin kalitesini öne koyan bir çalışma ortamı olacak. Bu reform ülkenin geleceği için önemli bir reform. Herkes bugün sendikalar da sosyal taraflar da hizmet alanlar da böyle bir reform yapılmasına inanıyor kolay değil ama.

Gelir vergisi reformu. Hangi alanlarda istisnalar kalkacak?

2013 yılında Plan Bütçe Komisyonu'na sunuldu. Bu tasarı yatırıma ihracata katkı vermeli kayıtlılığı teşvik etmeli.

Vergi affı olacak mı?

Kesinlikle gündemde bir yeniden yapılandırma yok. Kayıtdışı ekonomiyle daha fazla mücadele edelim.

Makro hedefler... Büyüme ve enflasyon hedefleri öngördüğünüz gibi devam ediyor mu?

2015 yılında inşallah yüzde 4 civarında bir büyümeyi yakalayacağız. Bu global veya küresel anlamda bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde Türkiye ekonomisi 2015 yılında yüzde 4 büyüdü. 2016 yılında da yüzde 4,5 büyümeyi hedefliyoruz. Büyüme ve enflasyon konusunda koyduğumuz hedeflere varmak için inanıyoruz inanmamız lazım. İnşallah o konuda da hedeflerimizi tuttururuz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.