1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB PERSONEL

  4. Açığa Alınan Öğretmenler Çözüm Bekliyor
Açığa Alınan Öğretmenler Çözüm Bekliyor

Açığa Alınan Öğretmenler Çözüm Bekliyor

Bylock ile ilgili kurulan kumpas nedeniyle söz konusu programı kullanmadığı anlaşılan, yaklaşık 15 aydır açıkta olduğu hâlde hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen ve hâlâ açıkta bekleyen, haksız yere ihraç edildiği hâlde yargı kararları ve teknik...

A+A-

Bylock ile ilgili kurulan kumpas nedeniyle söz konusu programı kullanmadığı anlaşılan, yaklaşık 15 aydır açıkta olduğu hâlde hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen ve hâlâ açıkta bekleyen, haksız yere ihraç edildiği hâlde yargı kararları ve teknik inceleme neticesinde masum olduğu ortaya çıkan kamu görevlileri ivedilikle adalet bekliyor.

Kumpaslar neticesinde veya kişisel garezlerle haksız yere ihraç edilen veya açığa alınan kişilerin eski görev ve kadrolarına dönmelerini sağlamak adaletin gereğidir.

Bakanlık bünyesinde açığa alınan öğretmenlerle ilgili çalışma yapılmış, bu öğretmenlerden sayıları 300'ü bulan öğretmenle ilgili göreve iade işlemi gerçekleşmiştir.

Ancak esas sorun; sayıları 6-7 bini bulan ve 81 ilde valiliklerce açığa alma işlemi yapılan, 15 aydır açıkta bekleyen öğretmenlerle ilgili yaşanmaktadır.

Valilikler açığa aldıkları öğretmenlerle ilgili çalışmalarını ivedilikle tamamlamalı, terör örgütü ile açık ilişkisi tespit edilenlerle ilgili ihraç işlemi yapılırken; masumiyeti savcılıklarca yapılan işlemlerle kanıtlanmış kişilerin ise bir an evvel görevlerine dönüşlerini gerçekleştirmelidirler. 

Bakanlık, bylock kullanmadığı teknik olarak ispat edilen kamu görevlilerinden KHK ile ihraç edilenler için acil iade sürecini başlatmalı, yeni gelişmeler ışığında hızlı değerlendirmeler yapmalı, mülki idare amirliklerince yapılan açığa alma işlemlerinin sona erdirilmesinde aktif rol üstlenmelidir.

Sami Aydoğan - memurpostasi.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum