1. HABERLER

  2. AKADEMİK

  3. Akademisyene muvafakat verilmemesine mahkemeden durdurma
Akademisyene muvafakat verilmemesine mahkemeden durdurma

Akademisyene muvafakat verilmemesine mahkemeden durdurma

Eğitim-Bir-Sen olarak, 2547 sayılı Kanun’un 35. maddesi gereği mecburi hizmet yükümlüsü kapsamında yardımcı doçent olarak görev yapan üyemiz adına, bir başka üniversitenin yardımcı doçent kadrosuna atanan...

A+A-

Eğitim-Bir-Sen olarak, 2547 sayılı Kanun’un 35. maddesi gereği mecburi hizmet yükümlüsü kapsamında yardımcı doçent olarak görev yapan üyemiz adına, bir başka üniversitenin yardımcı doçent kadrosuna atanan eşi nedeniyle kadrosunun ve hizmet yükümlülüğünün eşinin atandığı üniversiteye devredilmesine muvafakat verilmemesi işlemine karşı açtığımız davada, Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, işlemin yürütmesini durdurdu.

Mahkeme, anayasanın 41. maddesinde ifade edilen aile bütünlüğünün korunması ilkesine atıfta bulunarak, eşlerin aynı yerde görev yapmasının kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olması nedeniyle 2547 sayılı Kanun’un 35. maddesinin üçüncü fıkrası hükmü karşısında üyemizin nakil talebinin reddinde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.

6569 sayılı Kanun’un 26. maddesiyle 2547 sayılı Kanun’un 35. maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen ek cümleyle mecburi hizmetin başka yükseköğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getirilemeyeceği kuralına eş durumu ve sağlık mazeretleri bakımından istisna getirilmişti.

Mahkeme kararı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.