Alan Değişikliği Mezuniyete Göre Yapılmalıdır

Alan Değişikliği Mezuniyete Göre Yapılmalıdır

MEB Alan Değişikliği Ne zaman Yapılacak? Alan Değişikliği Mezuniyete Göre Mi yapılacak? MEB alan değişikliği konusunda açıklama yapacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda; Eba, Akıllı tahta ve tablet gibi teknolojik ve öğrenci başarısını artıracak olan değerler eğitimi veli ziyaretleri, erdemli ve başarı birey projesi, öğrenci koçluğ, okullarda açılan kurslar gibi, projelerini uygulamasına rağmen geçtiğimiz yıllara baktığımızda eğitim başarısının ve kalitesinin düşük olduğu sosyal medya ve basında yer verilmiştir. Başarının ve kalitenin düşük olmasının belli sebepleri vardır.

     Eğitim ve öğretimde birincil durumda olanlar öğretmen ve öğrencilerdir. Fakat baktığımızda öğretmenlerimizin büyük kısmı mezuniyet alanında çalışmamaktadırlar. Fizik, Kimya, Biyoloji gibi mezunlar sınıf öğretmenliği yapıyor. Sınıf öğretmenleri Fen Bilimleri, Matematik, İngilizce, Türkçe vs. öğretmenliği yapıyor.

     Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenlerimiz sorunlar yaşamaktadırlar. Velinin ve okul idaresinin öğretmene bakışı çok farklı oluyor. Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenden dolayı veliler çocuğunun şube veya okulunu bile değiştirmektedirler. Zaten alanı dışında çalıştığı için sorun yaşamakta olan öğretmenlerimiz bu ve buna benzer sebeplerden dolayı, psikolojik olarak etkilenmekte ve verimi düşmektedir. Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenlerimiz başarılı olsalar dahi aynı sorunu yaşamaktadırlar. Buna benzer onlarca örnek verilebilir. Tüm mesleklerde olduğu gibi öğretmenlerde ihtisas gördüğü alanda daha başarılı ve mutlu olur.

    Geleceğimiz olan öğrencilerimizin, uzman olduğu alanda öğretmenlik yapan öğretmenler tarafında eğitim ve öğretimi sağlamalıdır

    Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mutlu ve başarılı olabileceği, yasal hak ve pedagojik gereklilik olan mezuniyet alanına geçişini sağlamalıdır

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum