1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Ali Yalçın, Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı!
Ali Yalçın, Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı!

Ali Yalçın, Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı!

1 milyonu aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük emek hareketi olan Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulu, demokrasi şöleni şeklinde Ankara’da gerçekleştiriliyor.

A+A-

1 milyonu aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük emek hareketi olan Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulu, demokrasi şöleni şeklinde Ankara’da gerçekleştiriliyor.

Kurula, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Memur-Sen Onursal Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen önceki genel başkanları; Fatih Uğurlu, Ahmet Aksu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Hüda Par Genel Sekreteri Sehzade Demir, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkan ve yardımcıları, Memur-Sen bünyesinde faaliyet gösteren komisyonlar, 6. Olağan Genel Kurul’da oy kullanacak olan delegeler, 107 ülkeden, 13 uluslararası kuruluş ve 300’ü aşkın emek temsilcisi katıldı.

Kur’an tilavetiyle başlayan kurul, istiklal marşı, saygı duruşu ve protokol konuşmalarıyla devam etti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: Memur-Sen’in Sendikal Hayatta Durduğu Nokta Önemli
Çalışanların haklarının korunması noktasında da önemli adımlar atıldığını belirten Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Memur-Sen’in sendikal hayatta durduğu noktanın önemli olduğunu ifade etti.

Gül, belediye başkanlığı konusunda milletin tercihine saygı duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: "Ancak belediye başkanı değişen yerlerde özellikle sendikal faaliyetleri engellemek, sendikal özgürlüğü baltalamak isteyenlerin karşısında, Anayasa ve kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı hiçbir tutumu ve tavrı hukuk korumayacaktır. Türkiye bir hukuk devletidir, hukuksuzluğa karşı asla ve asla müsaade etmeyecek, müsamaha göstermeyecektir."

Herkesin istediği sendikaya üye olma özgürlüğüne sahip olduğunun altını çizen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üye olmak da üye olmamak da Anayasa ve uluslararası sözleşmeler altında güvencededir. Siz, sizin gibi düşünmeyen bir kimseye asla baskıda, dayatmada bulunamazsınız. 31 Mart'a kadar sürdüğünüz makyajlar 1 Nisan'da dökülmesin."

Gül, hukukun üstünde hiçbir güç olmadığını vurgulayarak, "İster kamu görevlileri ister işçiler olsun, kamu ve işçi sendikalarından herkesin hakkı, özgürlüğü vardır. Kim, hangi sendikaya üye olacaksa, kendi özgür iradesiyle buna karar verecektir" dedi.

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: Akif İnan Çok Değerli Bir Fikir Adamıydı
Hitabına şehit olan askerlere rahmet dileyerek başlayan Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Milletçe başımız sağ olsun” dedi.

6.Olağan Genel Kurulu’n hayırlara vesile olmasını temenni eden Selçuk, Kurucu Genel Başkan Akif İnan’ın çok değerli bir fikir adamı olduğunu belirtti. Selçuk, “İnan, hak ve adalet için verdiği mücadelede karınca gibi çalışarak Türkiye’nin en büyük konfederasyonun tohumlarını atmış bir şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Selçuk, değerli fikir adamı Akif İnan’ın tohumlarını attığı Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulu’nda olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Memur-Sen’in demokrasi mücadelesinde daima milletten ve demokrasiden yana taraf olduğunu belirten Selçuk, “Memur-Sen, özgürleşme ve demokratikleşme süreçlerinin tamamında önemli inisiyatifler aldı. Almaya da devam ediyor. Yaptığı çalışmalarla akademik sendikacılık örneğini en güzel şekilde sergiliyor” diye konuştu.

Selçuk, memurlara yönelik birçok iyileştirmenin yapıldığını belirterek, kamu görevlilerinin standartlarının artmaya devam edeceğini ifade etti.

Sendikal Zemine Baskı Kabul Edilemez
Sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu belirten Selçuk, “T.C. Anayasası ve bakanlığımızın yaptırımları daima yanınızda olacak. Kamu görevlileri olarak asla baskılara boyun eğmeyeceğinizi biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi sendikal zemine herhangi baskı kabul edilemez” diye konuştu.

6.Olağan Genel Kurulumuz Soylu Mücadele Kararlılığımızı Pekiştirecek

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Siz Kıymetli delegelerimizden aldığımız güçle, ufkumuzu genişletecek, vizyonumuzu yenileyeceğiz. ‘Önce İnsan’ anlayışıyla, ‘Gelir Dağılımında Adalet’ ısrarımızı yineleyeceğiz. ‘İnsana Saygı, Emeğe Değer’ anlayışı ‘Emek İçin Dayanışma’ çağrısı ve ‘Adil Paylaşım’ haykırışıyla hedeflerimizin gerçekleşmesi için daha fazla ter dökeceğiz. 6. Olağan Genel Kurulumuz; Soylu mücadele kararlılığımızı pekiştirecek, Evrensel sendikacılık heyecanımızı yükseltecek, Akademik sendikacılık birikimimizi derinleştirecek, Erdemli hizmet sendikacılığı misyonumuzu kuvvetlendirecektir” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen’in hakları ve özgürlükleri geliştirdiği çeyrek asırlık tarihi birikimle genel kurulun gerçekleştirildiğine dikkat çeken Yalçın, sosyal diyalogla geliştirilen çözümlerin artacağını ve toplu pazarlık masasında kazanımların sayısının artacağını belirtti.

Yalçın konuşmasında Memur-Sen yönetiminde bulunmuş isimlere de teşekkürlerini iletti.

Çalışmalarımıza İlk Günkü Aşkla Devam Ediyoruz

Yalçın genel kurulda birçok ilkin birlikte yaşandığını ifade ederek, son gerçekleştirilen uluslararası konferans “İşin Geleceği”ni atırlattı. Yalçın, “Genel Kurulun ilk 2 gününde, Cumhurbaşkanımızın katılımıyla onurlandırdığı ‘İşin Geleceği; Fırsatlar ve Tehditler’ başlıklı Uluslararası Konferansı gerçekleştirdik. Haziran ayında toplanacak 100. ILO Konferansının ana temasıyla bağlantılı olan bu konferansla, 107 ülkeden katılımla bir anlamda mini bir ILO Konferansı icra ettik. Memur-Sen’in bütün sendikalarının yer aldığı hizmet binamızın açılışı dan Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle 107 ülkeden, 170 Konfederasyon, 13 uluslararası emek örgütü ve300 sendikacı dostumuzun katılımıyla gerçekleşti. Bu konferans Türkiye’deki emek örgütleri tarafından düzenlenmiş coğrafi anlamda en geniş, sayısal olarak da en yüksek katılımlı Konferans olarak tarihe kaydedildi. Memur-Sen bu konferans ile 6. Genel Kurul sürecinde “Edirne’den Kars’a sendikacılık” yanında, “Türkiye’den 7 Kıtaya, Memur-Sen’den bütün dünyaya” anlayışını ortaya koymuştur” diye konuştu.

Memur-Sen olarak 5.Olağan Genel Kurul’da ortaya konan, “Kararlı adımlarla, güvenli yarınlara” iradesinin hala sürdüğünü belirten Yalçın, ilk günkü aşkla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Yalçın dünyadaki adaletsiz sisteme dikkat çekti

Her 5 saniyede bir çocuğun açlıktan öldüğü, her gün, 800 çocuğun susuzluktan hayatını kaybettiği bir dünyada yaşandığına dikkat çeken Yalçın, en zengin 8 kişinin, 3.6 milyar insanın toplamından daha büyük servete sahip olduğunu kaydederek, “Milyarderlerin serveti son 1 yılda 762 milyar dolar arttı ve bu tutar, küresel yoksulluğu tam 7 kez sona erdirebilir. Gelişmemiş bir ülkedeki işçinin hayatı boyunca kazandığı parayı, ünlü bir markanın CEO’su 4 günde kazanıyor. Yani arada binlerce kat gelir ve paylaşım adaletsizliği var” dedi.

Dünyada siyasi kamplaşmaların arttığını ve emperyalist güçlerin sömürü düzeni kurma noktasında arayışlarının sürdüğünün altını çizen Genel Başkan Ali Yalçın, Memur-Sen olarak buna tepkisiz kalmayacaklarını bildirerek, her zaman özgürlüğün önünün açılması için ter akıttıklarını ifade etti.

Sendikal Kazanımlar

Memur-Sen olarak çatışmadan kazanılabildiğini tüm dünyaya gösterdiklerini söyleyen Yalçın, sendikal mücadeleye yeni soluk getirerek, saygınlık ve itibar kattıklarını kaydetti. Mali ve sosyal hakların yanı sıra çalışma şartlarını da iyileştirdiğini belirten Yalçın, “Toplu Sözleşme hakkının mimarı Memur-Sen; Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üreten, Beklentilerinin karşılanmasını sağlayan hükümler içeren, Demokratik ve sendikal hakların genişlemesine yön veren Toplu sözleşmelerin de mimarı oldu, olmaya da devam edecek” şeklinde konuştu.

Yalçın, 1992’de başlayan örgütlenme maratonuyla 2015’de 836 bin sayısına daha sonra ise 1 milyonun üzerine çıkarak ilk ve tek konfederasyon olduklarını söyledi.

Kıtaları Aştık

Memur-Sen olarak kıtaları aşan bir sendikal hareket vizyonu geliştirdiklerini aktaran Yalçın, Memur-Sen olarak ILO’da temsil tekelini yıktıklarını, 4 kıtadan yüzlerce ülkeden sendika ve bölgesel çatı örgütlerin temsilcilerini ülkede ağırladıklarını ifade etti.

Yalçın bununla birlikte insan ve hak merkezli bir sendikacılıkla nerede zulüm varsa oraya uzandıklarına da dikkat çekti.

Ana Gündemimiz Kamu Görevlilerinin Sorunları

Tüm bunların yanı sıra ana gündemlerinden de kopmadıklarını söyleyen Yalçın, ana gündemlerinin kamu görevlilerinin sorunları ve talepleri olduğunu belirtti.

Yalçın Talepleri Sıraladı

Yalçın şöyle devam etti: “Önümüzde bir toplu sözleşme süreci var. Yasanın ve masanın bütün zaaflarına karşın, bu toplu sözleşmede de kazanımlarımızı koruyacak, yeni kazanımlara imza atacağız. Mesela; Sözleşmeli istihdam konusu… Kamuda tek istihdam şekli kadrolu olmalı; sözleşmeli istihdam son bulmalı diyoruz. Sözleşmeli istihdam kaldırılıncaya kadar; Mevcut bütün sözleşmeliler arasındaki izin, sosyal hak ve tazminatlar eşitlenmeli. 3600 ek gösterge, tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli; kadro ve derece sınırlamaları kaldırılmalı. 4688 Sayılı Toplu Sözleşme Kanunu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyumlu hale getirilmeli. Hem masa, hem de yasa daha adil bir toplu pazarlık düzeneğine kavuşmalı. Kamu görevlilerinin bütçeden aldığı pay artmalı, Enflasyon farkı 6 aylık dönemlerde değil, Eşel Mobil sistemine göre verilmeli.”

Kamuya personel alım sisteminde karşılaşılan sorunların da artık giderilmesi gerektiğini belirten Yalçın, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının tüm kurumlarda açılması gerektiğini de sözlerine ekleyerek talepleri sıralamaya devam etti: Fiili Hizmet Zammının Kapsamı Genişlemeli, KİT’lerde de sicil uygulamasına son verilmeli; bir defaya mahsus olmak üzere başarı ücreti oranı olan %8 temel ücrete eklenmeli. KİT’lerde fazla çalışma ücreti ödenmesinde 30 saat sınırlaması kaldırılmalı, fazla çalışmaya karşılık; ücret veya izin kullanılmasına imkan sağlanmalı. Emekliye ayrılan kamu görevlileri, Aile Yardımı Ödeneği almaya devam etmeli, Gelir Vergisinde Oran %15’de sabitlenmeli, Kamu görevlilerine, emeklilerde olduğu gibi Dini Bayram İkramiyesi verilmeli. Bayramlarda görev yapan personele fazla mesai verilmeli; fazla mesai ücretleri günün şartlarına göre belirlenmeli. Harcırahlar, günün şartlarına göre yenilenmeli, harcırah ve gündelik gibi haklar bütçe kanunuyla değil toplu sözleşme hükümleriyle belirlenmeli. Kamu görevlileri il içi veya il dışı hastalık ve tedavilerinde refakatçi oldukları süre izinden sayılmalı. İzinler iş günü esasına göre verilmeli. Kamu personel sisteminde sıkıntı olan performans, rotasyon gibi uygulamalara son verilmeli. Mazerete dayalı tayin talepleri öncelikli olarak değerlendirilmeli. Devlet memurlarının siyaset ve grev hakları tanınmalı.”

Yalçın Seçim Gündemine de Değindi

Seçim gündemine de değinen Genel Başkan Yalçın, önümüzde 4.5 yıllık seçimsiz bir süreç olduğunu belirtti.

Yalçın bu süreçte ekonominin aldığı yaraların sarılması gerektiğini belirterek, kamu görevlilerinin artan sorunlarının da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bugüne Kadar Tehdit, Şantaj ve Baskılara Boyun Eğmedik, Eğmeyeceğiz

Genel Başkan şöyle devam etti: “Seçim demişken önemli bir konuyu daha burada vurgulamak istiyorum: Ağızlarından özgürlük, demokrasi ve insan haklarını düşürmeyenler, seçimlerin hemen ardından el değiştiren belediyeleri üyelerimize dar etmeye kalktılar. Daha mazbatalar bile verilmeden üyelerimize istifa baskıları başladı. Seçimlerden önce kurdukları cümleler reklam yüzleriydi. Şuanki halleri gerçek yüzleri. Şu ana kadar 2 bini aşkın üyemiz tehdit ve baskıyla istifa ettirildi. Binlerce üyemiz ise istifa tehdidine direniyor. Arka bahçesi oldukları partilerin kazandığı belediyelerde terör estiren sağımızdaki ve solumuzdaki sendikalar, Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan “örgüt kurma ve örgütlere katılma hakkı”nı açıkça çiğnemektedirler. Eğer çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipotekten, parti ve belediye başkanlarının bilgisi yoksa bu çok vahim… Yok, eğer bu ahlaksızlık başkanların bilgisi dâhilinde oluyorsa bu daha da vahim! Çalışanların özgür sendikal tercihini baskıyla değiştirmeye kalkanlar, üyelerimizin itibar ve itimat etmediği, teveccüh göstermediği sendikalara geçmeleri için tehdit ve baskı yoluna başvuranlar tarih, millet ve yargı önünde hesap vereceklerdir. Memur-Sen’in örgütlü gücü karşısında duramayacakladır. Kazanmanın kibriyle şımaranlara Uyarı eylemiyle ihtar çektik. Biz, bu güne kadar tehdit, şantaj ve baskılara boyun eğmedik, bugün de yarın da asla boyun eğecek değiliz. Bu böyle bilinsin.”

Memur-Sen Onursal Başkanı Ahmet Gündoğdu: Memur-Sen Daima Milli İradeden Yana Tavır Aldı
Memur-Sen Onursal Başkanı Ahmet Gündoğdu ise Memur-Sen’in Akif İnan tarafından, özgürleşme mücadelesinin bir örneği olarak kurulduğunu belirtti.

Geçmişte bazı STK’ların darbeye teşne tavırlar takındığını belirten Gündoğdu, Memur-Sen’in tam da buna karşı milli iradeden yana tavır almak için kurulduğunu aktardı.

Gündoğdu, Memur-Sen’in mazlumun yanında zalimin karşısında konumlanmaya devam edeceğini ifade etti.

Memur-Sen’in 15 Temmuz’da da dimdik durduğunu kaydeden Gündoğdu, “Memur-Sen camiası bugün yine her zaman olduğu gibi milletin yanında yer aldı ve hainlere karşı durdu. Memur-Sen’le gurur duyuyorum” diye konuştu.

Gündoğdu, bu güne dek Memur-Sen yönetiminde görev alanları tebrik ederek, Memur-Sen’in 6.Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını temenni etti.

Memur-Sen eski Genel Başkanı Fatih Uğurlu: Özgürleşme Yolunda Memur-Sen Büyük İnisiyatifler Aldı
Memur-Sen eski Genel Başkanı Fatih Uğurlu, Memur-Sen kurulduğu şevkle yoluna devam ettiğini belirterek, Memur-Sen’le gurur duyduklarını kaydetti.

Özgürleşme mücadelesinde Memur-Sen’in önemli inisiyatifler aldığını kaydeden Uğurlu, geleceğe de aynı anlayışla seyir edilmesinin mühim olduğunu belirtti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: 3600 Ek Göstergede Verilen Sözlerin Tutulması İçin Elimizden Geleni Yapacağız

Genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Memur-Sen’i faaliyetleri ve programları dolayısıyla tebrik etti.

3600 ek gösterge konusuna değinen Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bu sözün yerine getirilmesi için Büyük Birlik Partisi olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade ederek 3600’ün kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan: Memur-Sen’i Takdirle Takip Ediyoruz
Dünya üzerindeki gelir adaletsizliğine değinen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, sivil toplum kuruluşlarının bu adaletsizliği gidermede etkin rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Doğan, bu adaletsizliğe karşı Memur-Sen’in etkileyici faaliyetlerini takdirle takip ettiğini belirterek, Memur-Sen’e müteşekkir olduğunu kaydetti. 

Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukcu: Toplu Sözleşme Sürecinde Memur-Sen’e Başarılar Diliyorum
Yeniden Refah Partisi olarak yeni kurulmuş bir parti olduklarını ifade eden Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukcuk, çalışmalarına başladıklarını ve önümüzdeki süreçte hızlandıracakları mesajını verdi.

Memur-Sen’in yeni bir toplu sözleşme dönemine gireceğini hatırlatan Pamukcu, toplu sözleşme görüşmeleri için Memur-Sen’e başarılar diledi.

Hüda-Par Genel Sekreteri Şehzade Demir: Memur-Sen Daima Büyük Misyonlar Yüklendi
6.Olağan Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dileyen Hüda-Par Genel Sekreteri Şehzade Demir, Memur-Sen’in daha özgür bir gelecek için daima olumlu bir misyon yüklendiğini kaydetti.

Demir, emek dünyası için Memur-Sen’in çalışmalarına olumlu bulduklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.