Anayasa Mahkemesi'ne neşter hazırlığı

Anayasa Mahkemesi'ne neşter hazırlığı

Can Dündar ve Erdem Gül kararını AYM'nin yetkilerinin dışına çıkarak yaptığını düşünen AK Parti'de, bu tür olayların tekrarlanmaması için yasa değişikliği hazırlığı başladı

Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararın hukuka uygun olmadığı tartışmaları tüm hızıyla sürerken iktidar, sonraki uygulamalarında hukuki kaosa yol açmaması için Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. 

 

MADDE DEĞİŞTİRİLECEK

AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yasanın 50'nci maddesinin 2'nci fıkrasının son cümlesi "Yeniden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir" hükmünü içeriyor. AK Parti kurmayları, bu bentteki muğlak ifadelerin mahkemelerin AYM kararlarına uymasının zorunlu olduğu gibi bir algı oluşturduğunu, bunun da baskıya yol açtığını düşünüyor. 

 

ALTERNATİFLER HAZIR

Yapılacak değişiklikte iki alternatif üzerinde duruluyor. Birinci alternatif cümlenin tamamen madde metninden çıkartılması. İkincisi ise son cümlenin "Yineden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararında açıkladığı gerekçeyi dikkate alarak dosya üzerinden karar verir" şeklinde değiştirilmesi. Bu değişiklikler yapıldığında, yerel mahkemenin AYM kararını olduğu gibi uygulama zorunluluğu ortadan kalkacak. Yerel mahkeme kararında direnebilecek. Örneğin, AYM hak ihlali gerekçesi ile bir kişinin tutuksuz yargılanması gerektiğini belirtmişse yerel mahkeme, "şu şu nedenlerle tutuksuz yargılama mümkün değildir" diyebilecek. Diğer taraftan yasanın bireysel başvuru hakkı ile ilgili 41'inci maddesi de masaya yatırılacak. AYM'nin yetki gaspı yapmasını önleyecek daha net ve açık ifadeler maddede yer alacak. Yani AYM'nin iç hukuk yolları tüketilmeyen konuları gündemine almasının önüne geçilecek.

 

JET HIZLA GELEN TAHLİYE

MİT'eait TIR'lara ilişkin fotoğgraf ve bilgileri çalıştıkları Cumhuriyet'te haberleştiren Dündar ve Gül tutuklanmıştı. Tutuklamaya yapılan itirazı karara bağlayan AYM ise gerekçeli kararı bile açıklamadan tahliye yönünde karar vermişti.

ZÜBEYDE YALÇIN /Sabah

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.