Avcı’dan Beklenenler

 

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı’dan acilen yapması beklenenler:

1-Sabık Bakan Prof.Dr. Ömer Dinçer zamanında yapılan değişim-dönüşüm faaliyetleri devam etmelidir. Şimdiden kimi çevreler Sayın Bakan’ı överek onu istedikleri cihete yönlendirmek istiyorlar. Avcı bu çevrelere elini bir kaptırırsa kolunu alamaz. Başlatılan projeler kesinlikle rafa kaldırılmamalı tam aksine hızlandırılarak devam edilmeli.

2-Sınavlar kaldırılacak deniliyordu. Bir Bakanın Türkiye milli eğitimine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri sınavları kaldırarak eğitim sistemimizi sınav odaklı olmaktan çıkarmaktır. Sınavlar artık “seçme” niteliğini kaybetmiş, “öğütme” yapar hale gelmiştir. İmtihanlar ne kabiliyetleri saf dışı ediyor bir bilseniz isyan edeceğiniz gelir. Özellikle üniversiteye girme sınavlarını göz önüne aldığımızda ne sınavı kazanan ne de kaybeden memnun. Kazananın adı kazanmış ama istediği bölüme değil bilgisayarın atadığı yere kaydolabiliyor. Bu nasıl kazanmak böyle. İsteyenin istediği yere girmesinin adıdır kazanmak. Gerisi kazanmak değil mecbur kalmaktır.

3-Dinçer’in gitmesini bazıları Dershane Lobisi’nin bir başarısı olarak değerlendiriyor. Bunun böyle olmadığını ispat etmek zorunda yeni Bakan. Aksi takdirde yeni tavizler istenecek ve çivi çiviyi sökecektir. Gelecek yıl için şimdiden harıl harıl öğrenci kaydı yapan dershaneler gemi azıya almışlar doludizgin gidiyorlar umarım Sayın Bakan bu gidişe bir dur diyecektir. Yeni Bakanın ismi açıklandıktan sonra dershanecilerin büyük çoğunluğu kendileriyle ilgili kararın uygulanmaması için heyecanla bekleyiş içine girdiler. Bakalım Nabi Avcı, bu konuda nasıl bir adım atacak?

 

4-Sabık Bakan Dinçer, katıldığı bir televizyon programında üzerinde bir yıldır çalıştıkları yeni ortaöğretim sistemi ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Eğitim sisteminde yaptıkları değişikliklerin sınavların kaldırılması ve dershanelerin kapatılması konusunun bir parçası olduğunu belirten eski Bakan Ömer Dinçer, “Biz SBS’nin kaldırılacağını, dershanelerin kapatılacağını söyledik. Fakat dershaneye ve sınava ihtiyaç duyulan sistemi ortadan kaldırmadan, bu söylediklerimizi yapmak mümkün değil. Yapılan her değişiklik, getirilecek sistemi destekleyecek olan değişikliklerdir. Yani bir bütünün parçalarıdır” dedi. Yeni Bakan Avcı bu konuda neler düşündüğünü kamuoyu ile paylaşmalıdır.

5-4+4+4 eğitim sistemindeki sorunların çözümünde bir adım atılacak mı? Daha doğrusu bu konudaki sorunlar kabul edilerek sistemin daha da gelişmesine çalışılacak mı? Bu da yeni Bakanın karşısına çıkacak önemli bir konu.

6- Bakan’a baskının en kesifi öğrencilere tanınan kıyafet serbestliğinin geri alınması yönünde. Hâlbuki bu düzenleme daha sonra öğretmenler için yapılacak kılık kıyafet özgürlüğüne kapı aralaması içindi. Kılık kıyafet konusunda atılacak geri adım Sayın Avcı hakkındaki tüm olumlu imajı silecektir.

7-Aslında herkes Bombacı Parmanides’ten bir bomba patlatmasını bekliyor. O bomba da kılık kıyafet serbestliğinden başka bir şey değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum