Bakan Soylu'dan açıklama - Temmuz zammı ne olacak?

Bakan Soylu'dan açıklama - Temmuz zammı ne olacak?

Asgari ücret için Bakan Soylu'dan flaş açıklama

Bakan Süleyman Soylu asgari ücret ve maaş zamları hakkında açıklama yaptı

Milyonlarca çalışanın gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında... 2016 Asgari ücretini tespit etmek üzere toplanan komisyon toplantısının açılışında, yeni hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Salonu'nda Bakan Soylu başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Komisyonun bu yılki ilk toplantısına Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK Yönetim Kurulu Gözlemci Üyesi Metin Demir, her iki konfederasyonun temsilcileri ve bürokratlar katılıyor.

SOYLU: ENDİŞEYE GEREK YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Bin 300 liralık taahhüt bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak 'vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak' diye bir endişeye gerek yok" dedi.

asgari ücret ne kadar?

BİN 300 LİRA BİN 260 LİRAYA DÜŞER Mİ?

Bakan Soylu, asgari ücretteki bin 300 liralık rakamın gelir skalası sebebiyle bin 260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını bildirerek, "Bin 300 liralık taahhüt, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak 'vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak' diye bir endişeye gerek yok" dedi.

Hükümetlerinin temel politikalarının istihdam, üretim ve büyüme dostu politikalar olduğunu ifade eden Soylu,

"Bunu devam ettirmek zorundayız. Burada bir taraftan istihdamı, bir taraftan üretimi, diğer taraftan büyümeyi öncelemeliyiz. İş aleminin, içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz, işçimizin, emekçimizin durumunu gözetmeliyiz.  

Aynı zamanda mali disiplinimize de aynı ölçüde ve aynı dengeyle birlikte bakabilmeliyiz. Tüm bunlar bu masanın temel konularından bir tanesidir"

diye konuştu.

"SADECE ASGARİ ÜCRETİN TANZİMİNİ GERÇEKLEŞTİRMİYORUZ"

Hükümetlerinin, ekonomik ve sosyal modellerinin en önemli çıktılarından birisinin orta sınıfın güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Soylu, "Bu, hem demokrasinin sürdürülebilirliği hem de toplumsal barışın devamının sağlanabilmesinin en önemli adımlarından biridir.

Burada sadece asgari ücretin tanzimini gerçekleştirmiyoruz, bunun yanında 13 yıldır hanelerde hem huzurun hem mutluluğun hem de yaşama standardının yükselmesine yönelik adımları atıyoruz. Asgari ücretin standardını yükseltmenin yanı sıra hayatın standartlarını da yükseltmenin gayretinde olduk. Sosyal güvenlik reformu ve çalışma hayatındaki reformlar Türkiye'de son 13 yıldaki zihniyet devriminin en önemli delili ve tescilidir" diye konuştu.

"MALİ DENGEYİ DE GÖZETMELİYİZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, " Önereceğimiz 1300 TL, elbette komisyonda görüşülecek" dedi.

Bakan Soylu, "Asgari ücret konusunda mali dengeyi de gözetmeliyiz. 1300 TL'lik vaadimizde vergi dilimi sorunu yaşanmayacak.Toplumsal uzlaşmayla ortaya koyduğumuz kriterlerle çözüldü. Kişi başı milli gelir 3 bin dolardan 10 bin dolara ulaştı. Bunlar yapılırken özellikle ifade etmeliyim ki eğitim, sağlık, ulaşıma kadar birçok konuda büyük adımlar atıldı. Paradan 6 sıfır altılması, sağlık memnuniyeti 30'lu rakamlardan 70'li rakamlara ulaşması, çocuklarımızın otel konforunda yurtlarda kalması, ulaşım, iletişim sadece maddesel ekonomik gelirle değil, toplumsal hayatta karşımıza çıkıyor.Sürdürülebilir yükseltilmesi gerekir. 184 lira olan 2015 yılında 1.050 lira olmuştur. Yüzde 442'lik artış yaşanmıştır. Enflasyon yüzde 7.4'lere düşmüştür" açıklamasını yaptı.

TEMMUZ ZAMMI NE OLACAK?

Soylu, Temmuz'da asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği yönündeki soruya, "1300 liralık söz, bütün yılı kapsayan bir tahahüttür. Değişim göstereceği yönünde bir endişeye gerek yok" yanıtını verdi.

Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat, yıllardır asgari ücret konusundaki görüşlerde artık işçi tarafının haklılığının anlaşıldığını düşündüğünü ifade etti. 

AK Parti'nin "Asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme" vaadinden dolayı görüşmelerin kısa sürede uzlaşmayla neticelenmesi bekleniyor.

SGKREHBERİ

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.