Danıştay'dan öğretmenlere müjde

Danıştay'dan öğretmenlere müjde

Danıştay'dan öğretmenlere müjde Eğitim-Bir-Sen olarak, Haziran 2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesine rağmen teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle...

Haziran 2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesine rağmen teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle puan verilmemesine ilişkin eksik düzenleme nedeniyle açılan davada, Danıştay, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Danıştay 2. Dairesi, kararında, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda 6111 sayılı Kanun ile değişiklik yapılmadan önce alınan teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödülün; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül ile benzer nitelikte bulunduğu, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenlerin halen görev yapmakta olduğu hususları dikkate alındığında; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül alan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesinin yanında, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenler için ek hizmet puanı verilmemesine yönelik eksik düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir" gerekçesine yer verdi.

19.6.2020 tarihli ve 31160 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde hizmet puanının hesaplanması ekseninde bir kısım değişiklikler gerçekleştirilmişti. Eğitim-Bir-Sen, takdir-teşekkür-aylıkla ödül belgelerinin puanlama dışında tutulmasını mahkemeye taşımıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.