Ders Kitaplarını Tabletler Çöpe Atacak

Son yazılarımdan biri de “Ders kitapları çöpe” başlığını taşıyordu. Her ne kadar bazı meslektaşlarım bu başlıktan sene sonu kitapları geri dönüşüme yollamayı anlasalar da benim kastım o değildi. Kısaca şunu demek istemiştim.

Devletin öğrencilere ücretsiz dağıttığı kitaplar yazılma aşamasından tekrar geri dönüşüme gidinceye kadar herkes için bir sıkıntılar sarmalı oluşturmuş durumda. Birçok kişi bu olayda zan altında kalıyor. Öğretmen kitaplarla engelleniyor. Öğrenci kitaplara hamallık yapıyor. Ceremesini de devlet ödüyor. Atalım, kurtulalım dedik.

Büyüklerimiz henüz atma noktasına gelememişler. Bazı değişikliklerle şikâyetçi olduğumuz konular yine devam edecek. Galiba tablet ders kitaplarını çöpe atsın diye bekliyorlar. Pek sanmıyorum. Mühim olan zihniyetin değişmesi.

İşte konuyla ilgili haber:

Milli Eğitim Bakanlığı okul çantalarını hafifletmek ve tabletli eğitime geçilmesi amacıyla kitap sayısını azaltma çalışmalarına devam ediyor.

“Demek ki kitap sayısını azaltma iradesi varmış, olumlu bir gelişme”

Habertürk'ün haberine göre; gelecek yıl ücretsiz dağıtılacak kitaplarda önemli değişiklikler yapıldı. İlköğretim dersleri arasındaki Hayat Bilgisi 1-2-3, Matematik 1-2-3-4, Fen ve Teknoloji 4, Sosyal Bilgiler 4 dersleri “Ders Kitabı ve Çalışma Kitabı” olarak tek kitap altında birleştirildi.

“Ders Kitabı-Çalışma Kitabı ayrımı çok saçma”

Ayrıca 500’den az talep olan kitaplar basılmayacak, elektronik ortamda yayınlanacak. İlköğretimde okutulan Türkçe ve İngilizce ders kitapları ile ortaöğretimde okutulan mesleki Arapça, İngilizce, Almanca ve Fransızca ders kitapları elektronik ortamda hizmete sunulacak.

“Açıkçası pek bir şey anlamadım”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.