Dinçer Neyin Bedelini Ödedi

 

Beklenilen oldu. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER, bakanlıktan alındı. Birçok bakanın değiştirmeyi başaramadığı Bakanlık teşkilatını alaşağı eden, İmam Hatip ortaokullarını açan, öğrencilerin kıyafet yönetmeliğini değiştiren  ve İmam-Hatip Liseleri ile ortaokullarında başörtülü derse girme hakkı veren, seçmeli dersler arasına Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerini ekleyerek din eğitimi yaygınlaştıran, kayıt parasını ve okula aidatı yasaklayan Dinçer’in yaptıklarını yapmaya birçok bakan cesaret bile edemezdi.

Peki hükümetin hoşuna gidecek bunca çalışmaya rağmen sayın Dinçer neden bakanlıktan alındı?

1.       Sayın Bakan iletişim sorunu nedeniyle öğretmenleri, yöneticileri, velileri, sendikaları  yanına değil karşısına aldı.

2.       Okula kayıt yaşı ve haftalık ders saatinin artırılması gibi icraatları kamuoyunda tepkilere neden oldu.

3.       Sayın bakan “Her şey yolunda gidiyor” açıklamalarıyla gerçekleri görmezden geldiği gibi  kendini eleştirenleri de ağır şekilde suçladı.

4.       Yaklaşık bir yıl içinde tüm okul yöneticileri hakkında kayıt döneminde para talebi, öğrenci nakilleri, 8 ve 12. Sınıf öğrencilerinin devamı konusunda incelemeler yaptırdı. Onlarca yöneticiye ceza verildi. Bütün dershanelere ve MTSK’lara inceleme başlattı. Kurumlar ve yöneticiler yıpranırken kendisi de yıprandı.

5.       Öğretmene şiddet had safhaya çıkmasına rağmen, çalışanlarına sahip çıkamadı.

6.       Öğretmenlerin eş durumundan atanamamaları, ailelerin parçalanması sonucunda kötü bir imaj oluşturdu.

7.       Dönüşüm sonrasında sınıf öğretmeni fazlalığı doğması, yöneticilerin norm fazlası konumuna düşmesi, alan değişikliği gibi yanlış çözüm yollarının uygulanması özetle hatalı bazı politikalar izlenmesi bakanlığa duyulan güveni sarstı.

8.       Dönüşüm sırasında, il müdürlerine, sorun istemediğini belirtmesi üzerine dönüşümler olması gerektiği gibi yapılamadı. Sırf şikayet gelmesin diye birçok okul eski düzenle devam etti. Dönüşüm sağlıklı şekilde yapılamadı.

 

Sayın Dinçer ardında kırık kalpler ve bozuk moraller bıraktı….

 

Dinçer döneminde eğitim camiasıyla atılan köprüleri yeni bakanımızın kişiliği itibariyle kısa sürede yeniden kuracağını ümit ediyorum. İnşallah Sayın Avcı’dan sora eğitimci bir bakanımız olur.

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.