1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Eğitim-Bir-Sen, Çad’da Erol Battal Yetimhanesi’ni hizmete açtı
Eğitim-Bir-Sen, Çad’da Erol Battal Yetimhanesi’ni hizmete açtı

Eğitim-Bir-Sen, Çad’da Erol Battal Yetimhanesi’ni hizmete açtı

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Eğitim-Bir-Sen’in İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği aracılığıyla Çad’da yaptırdığı Erol Battal Kız Yetimhanesi’ni hizmete açtı.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Eğitim-Bir-Sen’in İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği aracılığıyla Çad’da yaptırdığı Erol Battal Kız Yetimhanesi’ni hizmete açtı.

Türkiye Cumhuriyeti Çad Büyükelçi Yardımcısı Seyfullah Semerci, İDEA Genel Başkanı Mustafa Yıldız, Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Arslan, Çad İslam Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Abdadayim Abdoulaye Ousaman, TİKA Çad koordinatörü Mücahit Ateş, Türkiye Maarif Vakfı Çad Temsilcisi İbrahim Duman ve Çad Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Mbairiss Ngartoide Blaise’nin katıldığı açılış töreninde konuşan Latif Selvi, yetimhanenin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Yetimler hepimizin sorumluluğu altındadır. Toplum olarak yetimlere bakmak bizim görevimizdir. Bu yetimhanenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle, sendikamıza uzun yıllar hizmet eden ve sekiz yıl önce aramızdan ayrılan Erol Battal’a Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.Selvi, program kapsamında Çad Büyükelçi Yardımcısı Seyfullah Semerci ile büyükelçilikte bir araya geldi. Semerci’den yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Selvi, daha sonra TİKA Çad Koordinatörü Mücahit Ateş’i ziyaret etti. Gerçekleştirilen çalışmaların önemine dikkat çeken Selvi, “Burada Türkiye’yi temsilen yaptığınız işler çok önemli; halk eğitimine eğilmeniz takdire şayandır. Halkla bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmanız oldukça kıymetlidir. Sizi bu çalışmalarınızdan ötürü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Türkiye Maarif Vakfı Çad Temsilcisi İbrahim Duman’ı vakfın okulunda ziyaret eden Selvi, okullar hakkında bilgi aldı.Çad Eğitimciler Sendikası yöneticileriyle de görüşen Latif Selvi, ikili iş birliği anlaşması imzaladıkları Çad Eğitimciler Sendikası’nda olmaktan memnun olduğunu belirterek, “Bizler iki kardeş ülke olarak beraber birçok işe imza atabiliriz. Ülkenizdeki potansiyeli görme fırsatım oldu, çok verimli arazilere ve yeraltı su kaynaklarına sahipsiniz. Burada ortak eğitim projeleri yürüterek, bilgi ve tecrübe paylaşımı yaparak kalıcı çözümler elde edebiliriz. Sendika olarak bize düşen ne varsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.
 


 

Toplantıya Çad Eğitimciler Sendikası (SET) Yönetim Kurulu ve bağlı bulunduğu konfederasyon olan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Mahamat Nasradine Moussa da katıldı. Moussa, “Öncelikle bizleri kırmayıp buraya geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Latif Bey’in de ifade ettiği gibi bizler iki dost ülkeyiz. Türkiye gibi bir ülkenin ve Eğitim-Bir-Sen gibi bir sendikanın desteğini hissetmek bizim için çok değerlidir” dedi.
 Başkent Encemine’de Mithat Sevin Kuyusu açıldı

Latif Selvi, Çad’ın Başkenti Encemine’de Digel Lisesi ve Hamragoz İlkokulu’nda kuyu açılışlarına katıldı. Digel Lisesi’nde açılan kuyuya bir süre önce vefat eden Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mithat Sevin’in adı verildi. Selvi, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Su hayattır, bugün buradaki kuyu açılışı sayesinde genç kardeşlerimiz, evlatlarımız temiz suya rahatça ulaşabilecek. Hele ki böylesi bir salgın döneminde bu çalışmanın yapılması bizim için çok kıymetli, ayrıca dava arkadaşımız, ağabeyimiz Mithat Sevin’in isminin verilmesi bizim için daha da anlamlı hâle geldi.”

Digel Lisesi’nin ardından, Hamragoz İlkokulu’ndaki kuyu açılışına geçen Selvi, kuyunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kuyu açılışlarında Eğitim Bakanı Aboubakar Assidick Choroma da yer aldı.


 

Çad Eğitim ve Adalet bakanlarına ziyaret

Selvi, Çad Eğitimciler Sendikası heyeti ile beraber Eğitim Bakanı Aboubakar Assidick Choroma’yı makamında ziyaret etti. Bakan Choroma, ülkede maddi sıkıntılardan kaynaklı yetersiz derslik olduğunu ifade ederek, “Her ne kadar derslik sayımız yetersiz olsa da burada Türk temsilciliklerin yapmış olduğu faaliyetler çok önemlidir. Örneğin, Eğitim-Bir-Sen’in katkılarıyla iki okulumuza açmış olduğunuz kuyular sayesinde öğrencilerimiz temiz suya kavuştu. İki dost ülke olarak iş birliğimizi artırmalıyız. Öğretmen değişim programlarıyla Türkiye’den hocalarımızı burada ağırlayıp onların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmayı çok isteriz. Sizlere teşekkür ediyorum ve desteklerinizi bekliyorum” diye konuştu.Latif Selvi, ortak çalışmalar yapmaya hazır olduklarını kaydederek, “Türkiye olarak yüzyıllar öncesine dayanan dostluğumuz var. Bu kapsamda sizlerle beraber ortak çalışmalar yürütmeye her zaman hazırız. Burada çok büyük bir genç nüfus potansiyeli var, bu gençlere iyi bir eğitim verilebilirse, bu, Çad için büyük bir avantaj sağlar” ifadelerini kullandı.Adalet Bakanı Djimet Arabi ve İslam Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Abdadayim Abdoulaye Ousaman ile de bir araya gelen Selvi, son olarak İDEA’nın erkek yetimhanesine ziyarette bulundu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.