Eğitim camiasında 2018 yılı örnek öğretmenler

MEB tarafından geçmiş yıllarda öğretmenler günü münasebetiyle “yılın öğretmenleri” veya “fark yaratan öğretmenler” olarak Ankara’ya davet edilen  öğretmenlerin birçoğu eğitim camiası tarafından hiç tanınmayan öğretmenlerdi. Bu öğretmenlerin çalışmalarının eğitim camiasınca hiç bilinmiyor olması öğretmenlerin seçimi konusunun sorgulanmasına neden oluyordu.

Diğer yandan yüzlerce eğitimcinin çalışmalarını izlediği kendine örnek aldığı bazı öğretmenlerin Ankara’ya davet edilmemesi, hem  bu öğretmenlerin motivasyonunu bozuyor hem de bakanlık merkez teşkilatı ile eğitim camiasının kopmasına neden oluyordu.

Meslek hayatım boyunca birçok öğretmenimizin örnek eğitim çalışmalarının sadece kendi sınıfları veya okulları içinde kaldığına, bu çalışmaların kimse tarafından bilinmediğine ve örnek alınmadığına tanık oldum.

Sosyal medyanın gücünü kullanarak bu çalışmaların tüm eğitimcilere duyurulmasının faydalı olacağını düşündüm. Yıllardır öğretmen ve yöneticilerimizin yaptığı örnek çalışmaları takip edip bunları sosyal medyada oluşturduğum “eğitimde iyi örnekler” grubunda paylaşarak memleketimize hizmet etmeye çalışıyorum. (https://tr-tr.facebook.com/groups/iyiornekler/). Grubumuzu 100 bin üye takip ediyor. Bu vesile ile hem binlerce öğretmenin kişisel hesaplarını hem de eğitimle ilgili grup ve sayfaları aralıksız takip ediyorum.

Bu süreçte yaptığı çalışmalarla sadece kendi sınıfını değil birçok öğretmenleri aydınlatan, diğer meslektaşlarına örnek olan birçok öğretmen tanıdım. Eminim tanımadığım birçok öğretmenimiz daha vardır. Eğitim camiasında itibar gören bu öğretmenlerin öğretmenler günü veya başka bir vesile ile Ankara’ya davet edilmesini Bakanlığımıza tavsiye ediyorum. Bu eğitim camiasının itibar ettiği eğitimciler ile Bakanlığın itibar ettiği eğitimcilerin örtüşmesini sağlayarak, merkez taşra arasındaki kopukluğu giderecektir.

Bazı öğretmenlerimiz tarafından sosyal medyayı kullanarak çalışmalarını paylaşan öğretmenlerin “reklam yaptığı” şeklinde eleştirildiği de görülüyor. Ben olaya bu açıdan bakmıyorum. Çok güzel çalışmalar yapan bir öğretmen düşünün. Kimse onun çalışmalarını bilmiyor ve örnek almıyor sadece kendi sınıfındaki öğrencilere faydası var. Başka bir öğretmen düşünün ki benzer çalışmalar yapıyor, bunları çevresiyle paylaşıyor, sosyal medyayı kullanarak binlerce öğretmene örnek oluyor, sadece kendi sınıfına değil memleketin dört bir yanında yüzlerce sınıfa ışık oluyor. Elbette ikinci öğretmenimizin ülkeye sağladığı fayda daha fazladır.

O yüzden tüm öğretmenlerimizin çağın gerektirdiği bilişim teknolojilerini çok iyi kullanması alandaki örnek çalışmaları izlemesi, kendi sınıflarında bunları uygulaması, kendi örnek çalışmalarını diğer meslektaşlarının faydalanması için paylaşması çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Aşağıda Eğitimde iyi örnekler grubunda; 2018 yılında çalışmalarıyla  örnek alınan öğretmenlere yönelik düzenlediğim bir ankette isimleri ön sırada çıkan öğretmenlerimiz var. İsmi listenin devamında olan veya çok güzel çalışmalar yaptığı halde adı listede olmayan tüm öğretmenlerimizi tanımayı çok isterim. Ülkemizin aydınlık geleceği onların ellerinde. Onların önünde saygıyla eğiliyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günün kutluyorum.

Bakanlığımızın bilgisine sunarım.

                                             Doğan Ceylan
                            Maarif Müfettişi/Yönetim Bilimi Uzmanı

 

Hasan Kartal

Ezel Ballı

Fatma Uyar

Fatma Ayan

Habib Ocak

Ahmet Naç

İzzet Eker

Pelin AU

Muharrem Ercan

Emrah-Elvan Pekşen

Ufuk Hoca

Ramazan Akman

Seyit Ahmet Uzun

Aylin Leventoğlu

İbrahim Çağlar

Funda Menekşe

Bircan Keleş

Nevin Uçar Çelebi

Mahmut Çürük

Selçuk Tütak

Bilge Sakarya İkibaş

Mehmet Altay

Melih Enver Özkal

Ömer Uslu

Mustafa Turan

Emre Aktürk

Dilek Livaneli

Adil Tuğyan

Muharrem Baz

Meryem Kepir

Muhammet Yılmaz

Fatih Gizligider

Nesrin Karaduman

Akın Akkoç

Emre Özel

Sinem Kolçak Arman

Hasan Başdemir

Cevat Ayna

İlknur Yıldız

Erdim Koç

Fatih Akyüz

Yaşar Çıraklı

Sezer Ortadağ

Zeynep Toz

Levent Yağmuroğlu

Sedat Değer

Erkan İsanmaz

Reyhan Esra Çapar

Demethoca (İngilizce)

Aykut Gözükızıl

Metin Özdamarlar

Volkan Kaz

Şule Kılıçkaya

Irem Savcı

Levent Toros

Naciye saltikalp Kaya

Caner Sarıoğlu

Hüseyin Çağlar

Erdim Koç

Hüseyin Yumlu

Semanur Budak

Meryem Pala Yılmaz

Salih Özenç

Mehmet Ali Varışlı

Volkan Civelek

Burhan Sel

Elif Abacı

Nesrin Aksoy

M.Fatih Bütün

Yakup Işık

Meryem Çatır

Muhammet Çevik

Süleyman Şakçı

Ayşegül Akdan Birgül

İskete Öğretmen

Gökhan Zobu

Mustafa Kan

Mesut Balcı

Fatih Öztürk

İsmail hakkı Elmas

Rafet Ural

Tülay Avcu

Emel Bozkurt

Hızır Aktaş

Selçuk Yusuf Arslan

Ahmet Atilla Özbek

İzzet Temiz

(Not: Listede sınırlama en az 20 öğretmen tarafından örnek alındığı belirtilmesidir.)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.