Ek derslerden vergi kalkacak mı?

Bilindiği gibi 2015 kamu çalışanları için toplu sözleşme yılı olacak. Mayıs-Haziran aylarında yetkili olarak belirlenen sendikalar, Ağustos ayında toplu sözleşme masasına oturacaklar. Yetkili sendika olan Memur-Sen büyük ihtimalle değişmeyecek ve 2013 yılında olduğu gibi hükümetle masaya oturacak.

 

2013 toplu sözleşmesini imzalayan Memur-Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu yerine bu sefer Ali Yalçın olacak. Ali Yalçın da Ahmet Gündoğdu gibi eğitim kökenli. Ancak Ahmet Gündoğdu toplu sözleşmede ek dersler için % 0(sıfır) zamma imza atarak büyük tepki görmüştü(ödülünü meclise girerek alıyor). Böyle bir tecrübeye yakından şahit olmuş Ali Yalçın’ın nasıl bir zamma imza atacağını merak ediyoruz.

 

Gerçeği söylemek gerekirse memur maaşlarına büyük bir zam beklentisi yok. % 2, 3, 4 civarlarında bir zam yapılacak ve yetkili sendika 2013 yılındaki gibi imzaları atacaktır.

Bu noktada sayın Ali Yalçın’a bir konuyu hatırlatmak istiyoruz. Yıllar önce Hüseyin Çelik’in bakan olduğu dönemde dile getirdiği net 10 TL ek ders hedefine hala ulaşabilmiş değiliz. Şu anda ek dersler net 9,35 TL’dir.  Ne yetkili sendikalar, ne de Milli Eğitim Bakanları bu konuda bir gelişme gösteremediler.

 

Ek dersler genel olarak maaşlara gelen zam oranlarında artmaktadır. Ancak ek ders miktarlarındaki esas yük gelir vergisindedir. Ek ders ücretlerinin vergi matrahına eklenmesi nedeniyle, temmuz ayından itibaren bir çok eğitimcinin maaş ve ek ders ücretlerinde büyük düşüşler olmaktadır. Sayın Ali Yalçın da bu konuyu gayet iyi bilmektedir.

 

2013 yılındaki 0(sıfır) zam faciasını unutturmanın yolu ek ders ücretlerinin gelir vergisinden muaf hale getirilmesidir. Sayın Ali Yalçın’ın bu konudaki başarısı, sendikasının geleceği açısından da büyük önem taşımaktadır.

 

Bizden söylemesi….

 

 

Sencer Kaya

Eğitim Yöneticisi

Türkiyeegitim.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum