Erdoğan ve Davutoğlu'na olay suç duyurusu

Erdoğan ve Davutoğlu'na olay suç duyurusu

CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, ilgili bakanlar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında "Teröre yardım ve yataklık" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "terör örgütüne yardım ettikleri" iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı bakan ve kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada, Tezcan'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusunun dilekçesi paylaşıldı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜ EYLEMSİZLİĞE YÖNELTEN STRATEJİ"

Buna göre, "terör örgütleriyle mücadele eden birçok ülkenin, diyalog süreci başlatmasına rağmen, güvenlik politikalarını sürdürdüğü" belirtilen dilekçede,"iktidarın, 2009'dan bugüne, Türkiye'nin en önemli sorunu olan 'Kürt sorununun' çözümüne yönelmek yerine, seçim dönemlerini kapsar şekilde, terör örgütünü eylemsizliğe yönelten bir strateji izlediği" savunuldu.

"Seçim dönemlerini eylemsiz atlatma adına, terör örgütünün kırsalda ve özellikle de kent merkezlerinde gerçekleştirdiği silahlı intikal ve yığınak faaliyetlerine göz yumulduğu" ileri sürülen dilekçede, "bu süreçte, valilerin, güvenlik güçlerince talep edilen 290 operasyondan sadece 8'ine olumlu yanıt verdiği" kaydedildi.

OSLO VE İMRALI TUTANAKLARI DELİL OLARAK SUNULDU


 

Türk Ceza Kanunu'na göre, terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişilerin de cezalandırıldığı anımsatılan dilekçede, devlet hiyerarşisi içinde başbakanlarca verilen talimatlar çerçevesinde terör örgütüne gereken müdahalede bulunulmayarak ve eylem hazırlığı görmezden gelinerek, "yardım"suçunun işlendiği iddia edildi.

Kamuoyuna intikal eden beyanlar, tanık anlatımları, Oslo görüşme sürecine ilişkin protokol, çözüm ve İmralı tutanaklarının delil olarak sunulduğu dilekçede, suç duyurusunda bulunulan kişiler hakkında kamu davası açılması talep edildi.

internethaber.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum