Eylemle mi Toplu Sözleşme İle mi?

Yarın 9 Şubat 2015, eğitim öğretim yılının ikinci yarısı başlıyor. Umarım tatil tüm öğretmenleri dinlendirmiştir. Ancak hiçbir dönemde sorunları yok olmayan okullarımızda bizi bir “nöbet tutma” meselesi bekliyor. Sendikaların hemen hepsi nöbet tutmanın bir angarya olduğunu kabul ediyor. Dolayısı ile sendikalar üyelerine çeşitli eylem örnekleri öneriyorlar. Bir Sendikamızın yetkilisi şöyle bir açıklama yapmış:

“öğretmenlerin nöbet işi Toplu Sözleşme Masasında çözülecektir. Biz bunun alt yapısını oluşturuyoruz. Onu koruyacak olan yetkili sendikadır. Bu durumu diğer sendikalar da biliyor. Yaptığımız istişarelerde, nöbete ücret konusunda basın açıklamaları hazırlıyoruz. İmza kampanyaları ve afiş hazırlıkları yapıyoruz”

Eğitim camiası ‘nöbet tutma’ eylemi nasıl yapılmalı diye bir tartışma içine girmemelidir. Herkes meşrebine uygun bir yol tutacaktır. Ancak en doğru yöntem sonuç alıcı yöntemdir. Nöbet tutmama eyleminin sürgit devam etmemesi için bana göre daha etkili ve çözüm merkezli bir yol vardır.

Bu konuda bir taşla birden çok kuş vurmak mümkün. Geçmiş yazılarımda da gündeme getirdiğim bir konuya yeniden değineceğim. Artık okullarımız mubassırlara kavuşmalıdır. Bazıları bunlara abi-abla görevliler diyor. Ben geçmişte var olan ve adı mubassır olan bu görevlilerin yeniden okullarımıza dönmelerini öneriyorum.

Çok zor bir konu değil. Öğretmen yetiştiren okullarımızın son iki yılı uygulamalı olarak okullarda geçirilmeli. Görevlendirilecek abi ve ablalar sınıflara girerek sınıfa hâkim olmanın yanı sıra yoklama ve ödev kontrolü de yapmalılar. Bu arkadaşlar teneffüslerde ise koridorlarda ve bahçede nöbet tutarlar. Bu işleri yaparlarken uygulamalı öğretmenlik dersleri öğrenmiş olurlar. Okulu hiç tanımadan öğretmen olmalarının önüne geçilmiş olur.

Eylemle mi Toplu Sözleşme İle mi? Bana göre ikisiyle de değil.

Krizler fırsata dönüştürülmelidir. Yönetme kabiliyeti denilen şey budur. Bu krizden de farklı bir şekilde kurtulalım. Aksi takdirde okullarda idarecilerle öğretmenler karşı karşıya gelecekler çeşitli sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Tekrar edersek nöbet tutmama eylemi en güzel ve faydalı bir biçimde mubassırları okula çağırarak çözümlenebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.