HDP'lilere tatilden sonra dokunulacak

HDP'lilere tatilden sonra dokunulacak

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) topladı. Toplantı 9 saat sürdü. Yeni Anayasa ve dokunulmazlık konuları öne çıktı.

Yeni  Anayasa konusunda Meclis'te dört partinin bir kez daha uzlaşamaması, 'kendi teklifimizi getiririz' diyen  AK Parti'nin süreci hızlandırma kararı almasını sağladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü partisinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) topladı. Toplantı 9 saat sürdü. Yeni Anayasa ve dokunulmazlık konuları öne çıktı.

Anayasa konusunda, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in başkanlığını yürüttüğü Anayasa Komisyonu'nun bir süredir devam ettirdiği çalışmalarını 1 ay içinde sonuçlandırması kararı çıktı. Çelik'in yanısıra Ahmet İyimaya, Cemil çiçek,  Abdülhamit Gül,  Burhan Kuzu, Ali ihsan arslan gibi isimlerin içinde olduğu parti komisyonun  hazırlayacağı metin Nisan ayı  MKYK toplantısına sunulacak. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ...

Hazırlanacak taslak metnin MKYK'da değerlendirildikten sonra en geç Haziran başında Meclis'e sunulması planlanıyor. Aljazeera Türk'e daha önce konuşan komisyonun üyelerinden Burhan Kuzu, 2012 yılında oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'na sunulan parti teklifinde bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmişti. Bu değişikliklerden bir kısmının AK Parti'nin başkanlık teklifinde eleştiri alan maddelerde olması bekleniyor. Parti'nin teklifinde yer alan Başkanın kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi ve Meclis'i fesih etmesi ile ilgili maddelerde değişiklik yapılabileceği ifade ediliyor.

Dokunulmazlık dosyaları tatilden sonra
MKYK toplantısında  TBMM Anayasa Komisyonu Başkan'ı ve İstanbul milletvekili  Mustafa Şentop'un dokunulmazlık dosyalarının durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi. 
Toplantıda dosyaların bir haftalık Meclis tatilinden sonra gündeme getirilmesi üzerinde duruldu.
AK Parti milletvekillerinin çoğunluğu gibi MKYK üyelerinin de özellikle HDP'li  Tuğba Hezer ve  Faysal Sarıyıldız'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söylediği öğrenildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.