Her Vicdan Bir Akil İnsandır

 

Vicdan kelimesini anlamına bir bakalım. Vicdan: İnsan ruhunun en ileri bilgi kaynağı. O, bir şeye “evet” dedi mi, onu ne akıl yalanlayabilir, ne de duyu organları.

Bu aralar çok gündemde, malumunuzdur. Akil insan deniyor o kadar. Peki akil nedir? Doğruyu yanlıştan, iyiyi ise kötüden ayırabilen, güzeli ise çirkinden ayırmayı başarabilen akıl sahip kimseye âkil denmektedir. Aklı selim de denebilir.

Bazen hayal kuruyorum. Keşke bir uyku olsa  göz açıp kapanınca bitse ve uyanınca her şeyin çok güzel olduğu bir Türkiye’ye, bir Dünya’ya gözlerimi açsam. Bu kadar değişmesini ve bitmesini istediğim şeyler ,olaylar ne peki?

Çözüm süreci sonucu terörün  kansız ve sessizce çekip gitmesi, BİTMESİ.

Suriye olayları ve yaşanan insanlık dramları

AB süreci ve Avrupa’nın pişmiş kelle kıvamlı, kösele derili “İSTEMEM” ifadeleri.

Yeni anayasa çalışmaları ve bitmeyen uzlaşısızlık ısrarı

Filistin olayları ve İsrail

Artık gündemimiz ve gözümüz sadece Türkiye’de değil tüm dünyada. Bu bizim ne kadar büyüdüğümüzün ve algılarımızın, ufkumuzun ne kadar derinleştiğinin bir göstergesidir. Sayın Dışişleri Bakanımızın bu konudaki çalışmaları ve zengin bilgisi bunların önünü açtı. Kim ne derse desin,bizi sözü geçer bir dünya ülkesi yaptı. Bu konuma gelmemizde iktidar partisinin mücadelesi ve dik duruşu tabî ki yadsınamaz. Dışişleri bakanımızı herkes çok eleştirdi “Komşularla  sıfır sorun politikası” kapsamında. Bu bir slogandı,hedefti ve bir umuttu.Ama şartlar buna müsaade etmezken ve ülke çıkarları söz konusuyken, insani hassasiyetler karşısında tabi ki bu hedef ötelendi.Hiç bir doğum sancısız ve hiçbir başarı emeksiz, stressiz olamaz.Bu yaşadığımız güzel bir Türkiye’nin oluşum sancıları ve süreç çok zor, yıpratıcı, eleyici. Bu süreci doğru kontrol etmek ne kadar zor ise başarının keyfini sürmek o kadar büyük haz ve keyif olacaktır.

Evet, sağduyulu her vatandaşımızın akil bir insan olduğunu kabul eder ve bu hassasiyeti samimi olarak hissedersek bence aşılmayacak sorun yok. Her konuda vicdanımızın sesini dinlememiz bizi doğruya götürecektir.Yıllardır Terör sorunuyla prangalı ekonomimiz ve stratejilerimiz bu sorunun çözümüyle önü alınamaz bir ivmeye kavuşacak.Dış politikanın da bunda payı inanın çok büyük olacaktır.Mutlu bir Türkiye ve Barış içinde bir dünya dileğiyle…

[email protected]

Mahmut SELÇUK

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.