İşte Muhtemel Bakanlar Kurulu

İşte Muhtemel Bakanlar Kurulu

Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti'de hem bakanlık hem de parti ve meclis yönetimi için heyecan başladı. Kimler Başbakan yardımcısı olacak? Kimler bakan olacak? İşte muhtemel cevabı...

Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti'de hem bakanlık hem de parti ve meclis yönetimi için heyecan başladı. Kimler Başbakan yardımcısı olacak? Kimler bakan olacak?

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kahyaoğlu'nun haberine göre İşte muhtemel Başbakan Yardımcıları ve Bakanlar Kurulu...

 

Tek başına iktidar çıkan AK Parti kulislerinde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Kabinenin açıklanması ile birlikte parti yönetiminden kabineye geçecek olanların yerine MKYK üyeleri arasından atama yapılacak. Meclis yönetiminde de bazı değişikliklere gidilecek. Parti'de konuşulanlara göre, mevcutTBMM Başkanı İsmet Yılmaz yeniden Milli Savunma Bakanı olacak. Geçen dönem bu görevi yürüten Cemil Çiçek'in yeniden Meclis Başkanı olabileceği konuşulurken, bu makam için Burhan Kuzu ve AK Parti'nin İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman'ın da adı geçiyor.

Meclis başkanlığı ve 25 bakanlık koltuğu için toplam 44 kişinin adı geçiyor. Bazı bakanlıkların iki, bazılarının muhtemel dört adayı bulunurken bazılarında akıllara tek isim geliyor. Nitekim Adalet Bakanlığı'na 4, Dışişleri'ne 3 muhtemel aday var. İhtimal hesaplarında adı en çok geçen isim ise Cemil Çiçek.

AK Parti'de grup yönetiminde de bazı değişiklikler olacak. Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kabinede yer alması durumunda kongrede MKYK üyesi seçilen mevcut grup başkanvekili Doğan Kubat'ın Bozdağ'ın boşalttığı koltuğa oturacağı belirtiliyor. 3 dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran'da liste dışı kalan ancak 1 Kasım'da Kayseri Milletvekili seçilen Mustafa Elitaş'ın da yeniden grup başkanvekilliğine getirileceği ifade ediliyor. AK Parti, 7 Haziran'da kaybettiği bir grup başkanvekilliği koltuğunu da 317 milletvekili ile çıktığı seçimlerle birlikte geri aldı. Bu durumda, mevcut 4 grup başkanvekilinin yanı sıra AK Parti bir grup başkanvekilliği kontenjanı daha almış oldu.

Seçimlerde muhalefetin milletvekili sayısının düşmesi Meclis Başkanlık Divanı ve komisyonların oluşumunu da değiştirdi. Bu durumda Meclis Başkanlık Divanı üye sayısı 18 olarak belirlenirse, 10 AK Parti, 5 CHP, 2 HDP, 1 MHP'ye üyelik düşecek. AK Parti'ye 7 Haziran'ın aksine bu kez 2 Meclis başkanvekilliği düşüyor. Geçen dönem, Amasya Milletvekili Naci Bostancı'nın yürüttüğü başkanvekilliği görevine yeniden seçilmesi beklenirken, ikinci başkanvekilliğine de İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın getirilebileceği ancak Bahçekapılı'ya MKYK üyesi olması nedeniyle genel merkezde de görev verilebileceği ifade ediliyor. Bahçekapılı'nın olmaması durumunda ise Meclis Başkanvekilliğine yine hukukçu kimliği olan bir ismin taşınacağı kaydediliyor.

Siz bu Başbakan yardımcıları ve Bakanlar kurulu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Sizin Bakan olarak görmek istediğiniz Bakan adayları kimler?

YORUM YAPARAK KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ...

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

k-tablo.jpg

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum