Kariyer Basamakları’na MEB’in Verdiği Önem

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13.08.2005 tarih ve 25905 sayılı yönetmelik ile öğretmenler arasında “Kariyer Basamakları” uygulaması getirilmiş ve 2006 yılında bu yönetmelik gereğince hak eden öğretmenlere uzman öğretmen ve baş öğretmen unvanları verilmiştir. O günden buyana sadece mahkeme kararı ile unvan değişiklileri yapılmakta bunun dışında herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Çünkü bu düzenlemeye ilişkin kanun Anayasa Mahkemesince iptal edilmiştir. Sonrasında ise 7 yıldır MEB’de 3 bakan değişmesine rağmen çözüme kavuşamamıştır.

 

2013 yılında yayınlanan Onuncu Beş Yıllık(2014-2018) Kalkınma Planı’nda; “Öğretmenlik cazip hale getirilecek, kişisel ve mesleki gelişimi sürekli teşvik eden, kariyer ve performansa dayanan bir yapıda düzenlenecek.” Denilmektedir. Kalkınma planına baktığımızda önümüzdeki beş yıl içinde bu konuda bir çalışma yapılacağı ümidine kapılabiliriz. Son yedi yıl nasıl geçtiyse, bu beş yıl da geçecek ve sonucunu hep birlikte göreceğiz.

 

Ancak burada vurgulamak istediğim bir husus daha vardır. Milli Eğitim Bakanlığı kariyer basamakları ile ilgili çalışmaları Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü kapsamında yapmaktadır. Bu genel müdürlükte bulunan grup başkanlıklarının görev dağılımına baktığımızda 4 grup başkanının 3’ü eğitimci kökenli(2'si doktoralı, 1’i yüksek lisans), 1 tanesi memur kökenlidir.

 

Memur kökenli grup başkanının görevleri bölümünde ise şöyle yazmaktadır;

a.    Öğretmenlik mesleği ve mesleki gelişimle ilgili bilimsel araştırma ve projeler yapmak ve yaptırmak,

b.    Öğretmen Kariyer Basamakları ile ilgili iş ve işlemler

….

Burada niyetimiz kimseyi aşağılamak, dışlamak değildir. Sonuçta orada çalışan her görevli devlet memurudur ve yılların birikimi ve verdiği emekler sonucu bir göreve getirilmişlerdir ayrıca görevleri için gerekli yeterliklere de sahiptirler. Ancak 2’si doktoralı, 1’i yüksek lisans  yapmış 4 grup başkanının bulunduğu bir genel müdürlükte öğretmenlerin kariyer basamakları ve mesleki gelişiminin sorumluluğu memur kökenli bir grup başkanına veriliyorsa, neden yedi yıldır bu konuda bir gelişme olmadığına şaşırmamak lazımdır.

 

Beklentimiz 11. Kalkınma Planı yazılmadan kariyer basamaklarının bir çözüme kavuşmasıdır.

 

Saygılarımla…

 

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.