1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL VE KHK'LAR

  4. KHK ile ihraç olan personelin emeklilik işlemleri nasıl yapılır?
KHK ile ihraç olan personelin emeklilik işlemleri nasıl yapılır?

KHK ile ihraç olan personelin emeklilik işlemleri nasıl yapılır?

Polis Akademisi'nde geçen sürelere hangi şartlarda borçlanılır? İkramiye alınabilir mi? Emeklilik şartları kaç yıl içinde gerçekleşir? İşte detaylar...

A+A-

Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu KHK ile emniyetten ihraç edilen kişinin emeklilik işlemleri ve tarihi ile ilgili soruyu cevapladı. Polis Akademisi'nde geçen sürelere hangi şartlarda borçlanılır? İkramiye alınabilir mi? Emeklilik şartları kaç yıl içinde gerçekleşir? İşte detaylar...

HİZMETİNİZİ TAMAMLAMAK İÇİN 13 AY İSTEĞE BAĞLI PRİM YATIRABİLİRSİNİZ

Soru: 18 Ağustos 1975 doğumluyum. 1993- 1997 yılları arasında Polis Akademisi’nde okuduktan sonra mezun oldum. 14 Temmuz 1997 tarihinde komiser yardımcısı olarak göreve başladım. 1 Eylül 2016 tarihinde 4’üncü sınıf emniyet müdürüyken 672 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç oldum.

Çalıştığım gün sayısı, SGK’da tescil ve hizmet kaydında 8302 gün olarak gözükmektedir (yıpranma dahil). Askerliğimi borçlanmadım. Akademiyi borçlandığım takdirde (3 yıl 6 ay) emekli olabilir miyim? Emeklilik tarihim ne olur? 

Cevap: Emekli Sandığı’ndan, emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazandığınız 4 yıl 9 ay 15 gün yıpranma suresi, hizmet sürenize eklenir. Ayrıca emeklilik yaşınızdan düşülür. Hizmetinizi 25 yıla tamamlamak şartıyla, 3 Kasım 2023 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Yıpranma süreniz de yaştan düşüldüğünde 8 Kasım 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ancak gerek isteğe bağlı prim ödeyerek, gerekse sigortalı olup borçlanma yaparak hizmetinizi 25 tam yıla tamamlamanız halinde, hizmet birleşmesi ile emekli olacağınızdan, memuriyet süreniz için emekli ikramiyesi ödenmez. Emekli ikramiyesi alabilmeniz için sadece Emekli Sandığı hizmetlerinizle emekli olmanız gerekiyor.

Emeklilik hesabı; verilen bilgiler çerçevesinde hesaplanan hizmet ve yıpranma süresine göre yapılmıştır. Şayet hizmet süresi ve yıpranma süresi toplamı soruda belirtildiği gibi 8302 gün ise fiili hizmet süresi ve yıpranma süresinin ayrı ayrı bildirilmesi halinde, daha net hesaplama yapılabilir.

Anneniz 1588 gün daha prim ödeyip 25 yılını dolduracak

Soru: 20 Nisan 1968 doğumlu annemin, sigorta başlangıç tarihi 1 Kasım 2006. Toplam 2912 gün prim ödemesi var. Şuan aktif sigortalı. Acaba ne zaman emekli olabilir? 

Cevap: Anneniz 1588 gün daha prim ödeyerek primini 4500 güne tamamlaması şartıyla, 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 1 Kasım 2031’de emekli olabilir (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

SSK’YA 6 AY DAHA PRİM ÖDEMELİSİNİZ

Soru: 4 Ocak 1973 doğumluyum. Sigorta girişim Ekim 1991’de oldu. 3 yıldır SSK primi ödüyorum. Daha önce tarım Bağkur’u yatırıyordum. Ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: 6 ay daha prim ödeyerek SSK priminizi 1260 güne (3.5 yıla) tamamlamanız halinde, toplam 5600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.