1. YAZARLAR

  2. Mahmut SELÇUK

  3. Kilis’te Hasta Olmak Yasak
Mahmut SELÇUK

Mahmut SELÇUK

Mahmut SELÇUK
Yazarın Tüm Yazıları >

Kilis’te Hasta Olmak Yasak

A+A-

 

İçimiz yanıyor, Kilis’te kendi halimize mi yanalım yoksa Suriyeli sığınmacılara mı yanalım? Bilemiyoruz. Her gün top sesleriyle uyuyup, uyanan Kilis’te gündemi Suriye olayları belirler oldu.       Uzun uzun bu durumdan bahsetmek isterdim ama hemen konuya gireceğim. Olayı yumuşatmaya hiç gerek yok ve bıçak Kilis’li hemşerimin kemiğine dayandı.

                Size başımdan geçen bir olayı anlatarak durumu özetlemek isterim. Düşkün deriz biz Kilis’te, bu durumdaki bir akrabam hastaneye gitmek için acili arıyor. Ateşi var ve ateş düşmüyor, kendi imkânlarıyla da hastaneye gitmesi imkânsız. Şuuru gitmiş bir halde, belki yoğun bakıma yatacak seviyede bitkin ve yatalak. Acil’den cevap geliyor “Suriye den ağır yaralılar geliyor. Tüm ambulanslar dolu. Bombalama olmuş çok sayıda yaralı var.”Bu durum neredeyse her gün sürüp gidiyor.

Abicim gözünüzü severim, tamam da benim 25 sene prim yatırmış, sigortalı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı hemşerimin suçu Kilis’te ikamet etmek mi? Soruyorum size, tek hastanesi olan il sayısı kaç tane Türkiye’de? Ben 2-3 tane biliyorum, biri Kilis, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Servislerde yer yok deniyor acil, acillik hale gelmiş, herkes canıyla başıyla özveriyle çalışıyor ama ne personel yeterli geliyor ne de fiziki imkanlar.Çaresizliğin resmini çekiyor, gözlerimiz hastanelerimizde.

“Sığınmacılara şehrimizi açtıysak hastalarımızı da bakımsız ambulanssız, doktorsuz, ilgisiz bırakın mı ?” Dedik.

“Sığınmacılar misafirimizdir, kardeşimiz dedik ama benim anam babam ağlarken hastane köşesinde, hastalarımıza bakacak yeterli doktor ya da doğum servisinde yatacak yer olmasın mı? Dedik.

“Sığınmacılar değil onlar ensar ruhunu temsil ediyor dedik de trafik kazası geçirip yoğun bakımda yatacak halde iken yer bulamayan motorcu gencim Gaziantep yolunda heder olsun mu? Dedik.

“Sığınmacılar değil onlar misafirimiz dedik tamam da ….daha fazla bir şey yazmak istemiyorum.Yoldan çevirin bir hemşerimi sorun, o anlatsın yaşanan sıkıntılarımızı.Çözüm yollarını aramak ve memleketimizin insanına sahip çıkmamız lazım.Benim vatandaşım,hemşerimin sığınacağı bir ülke ya da gideceği başka bir hastanesi yok.Kiminin cebinde başka il hastanelerine gidecek yol parası da yok.Olmak zorunda da değil zaten.

Bu konuda Kilis’in önde gelen toplam 20 siyasi parti temsilcisi ve sivil toplum örgütleri bir basın açıklaması yaptı geçenlerde “Kilis’te yaşayan Suriyeli vatandaşlar konusunda bir değerlendirmede bulundular.” kendilerine candan teşekkür ediyoruz. Bir deprem olunca seslenen Akut ekibinin seslenişi bizim için geçerli oldu.   “ SESİMİZİ DUYAN YOK MU? ”

 

Mahmut SELÇUK

mahmutselcuk79@mynet.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.