KİMLER ŞUBE MÜDÜRÜ OLABİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet ÇOLAK imzası ile şube müdürü atama ve görevlendirmeleri ile ilgili bir genelge yayımladı. 2012/44 sayılı Genelge’nin en dikkat çekici yanı önceliğin öğretmen dışı personele verilmesidir.

MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde öncelik konusu olmamasına rağmen Genelge ile öğretmen dışı personele öncelik tanınması ülkemizde eğitimi kimlerin yöneteceği hususunda tereddütlere yol açacaktır.

 

Sayın Bakanımızın, bakanlığın üst kademelerine eğitim camiasının dışından atamalar yapması bir çok defa eleştirilmiştir. Şimdi de taşranın eğitim yöneticileri olan şube müdürlüklerine görevlendirmede öğretmen dışı personele öncelik verilecektir. Burada tarif edilen personel, ilgili yönetmeliğe göre şunlardır: “Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, APK uzmanı, şef, tesis müdürü, mimar, mühendis, raportör ve sivil savunma uzmanı” Bu personellere baktığımızda sayıları en fazla olan şeflerdir ve şube müdürü görevlendirmelerinde de en çok kadroyu onlar alacaklardır.

 

MEB’de çalışan şeflerimizin birçoğu ilkokul mezunu hizmetli olarak işe başlayıp açık lise ve açık öğretimi bitirerek şef olmuşlardır. Bu durumdaki şeflerden bir kısmı kendini çok iyi geliştirmiş olup gerçekten işlerini çok iyi yapmaktadırlar. Şeflerimiz evrak işlerini, muhasebe işlerini, arşiv işlerini, taşımalı işlerini, ihale işlerini, dosya işlerini, vb. teknik işleri çok iyi yapmaktadırlar.

 

Ancak Şube Müdürlüğü şeflikten çok farklıdır, bir anlamda eğitimin işleyişini yönetmek ona yerel bazda yön vermektir. İstisnalar dışında şu anki şeflerimizin eğitim durumları buna uygun değildir.

 

Eğitim Yönetimi farklı bir uzmanlık alanıdır ve bu alanda yüksek lisans, doktora yapmış yüzlerce öğretmen, okul müdürü ve müdür yardımcısı bulunmaktadır. 2001 yılındaki sınavda eğitim yönetimi alanında yüksek lisans-doktora yapanlara öncelik verilmiş olmasına rağmen 2012/44 sayılı genelge de isimleri bile geçmemektedir.

 

Bizim önerimiz şube müdürlüğü boş kadroları için biran önce sınav açılarak, hak edenlerin atanmasının sağlanmasıdır.

 

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.