Kurtulmuş: Türkiye bunu 25 yıldır tartışıyor!

Kurtulmuş: Türkiye bunu 25 yıldır tartışıyor!

Numan Kurtulmuş'tan açıklamalar, Başkanlık sistemi 25 yıldır tartışılıyor.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından önemli satır başları:

AYM'nin esasa göre karar vermesi tartışılmalıdır. Türkiye 17, 25 Aralık olaylarını, MİT TIR'larını unutmayacak. Yargıda da emniyetin içinde de paralel yapının olduğu aşikardır.

Bu Anayasa 50 bin kere düzeltilmiş, bir deli gömleği gibi milletin üstünde duruyor. 1982'de oy verdik ertesi gün tartışmaya başladık. Türkiye 25 yıldır yeni anayasa ve başkanlık sistemini tartışıyor. 

Bu parlamentonun boynunun borcudur, demokratik, sivil katılımcı bir anayasa yapmak... Çünkü bugüne kadar anayasaları askerin dipçiğiyle yaptık.

''330'U BULAMAZSAK MİLLETE GİDERİZ''

Belli bir süreye kadar Eylül  ya da Ekim'e kadar çalışmalar devam eder 330'u bulamazsak millete gideriz. 

Güçler ayrımı değil, Güçler çatışmasına yönelik bir sorun vardır Türkiye'de... Bu sistem Türkiye'yi taşımıyor. Biz etkin bir yürütme için yürümeyen sistemi iyi denetlenen bir sistemle ortaya koymak istiyoruz. Çabamız budur Peşinen millet adına davranmaya gerek yok. Anayasa değişikliğinde hiçbir partinin grup kararı alma hakkı yoktur. AK Parti olarak bizim teklifimiz Başkanlık sistemidir. 

Türkiye'de seçilmiş bütün Cumhurbaşkanları bir odada seçilmiş karar verilmiştir. Artık millet Cumhurbaşkanını seçecek. Çok büyük yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı sistemi işliyor şu an. Rahmetli Özal'la Demirel, Ecevit'le Ahmet Necdet Sezer arasındaki kavgaları biliyoruz. Türkiye bunları yaşadı. 

Türkiye melez bir sisteme dönmüştür. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Yasama ve yürütmenin ayrıştığı bir sistemi devreye sokacağız.

SURİYE'DEKİ DURUM

Yere kan düştükten sonra akıl ortadan kalkar. Türkiye'nin etkin gücü var. Amca çocuklarını , teyze çocuklarını birbirinden ayırdılar. Mezhep- Şii ayrışmasında biz gönülleri birleştireceğiz. Suriye'de bizim akrabalarımız var, 911 kilometrelik bir sınıra arkamızı dönemeyiz. Bizim bölge halklarıyla Kürtler, Araplar ve Türkmenlerle gönül bağlarımız var. 

Suriye ve Irak halkı ağır bedeller ödedi. Önümüzde zorlu bir süreç var. Bir asır önce yarım kalan hesap kapatılmaya çalışılıyor. Artık vekalet savaşlarının dönemi bitti
6-7 Ekim olaylarında bakın gördük 50 sivil vatandaşımız hayatını kaybetti. Demirtaş'ın çağrısı barışa hizmet etmiyor. 

Bu memlekette Kürt'ün Türk'ten Türk'ün Kürt'ten başka bir kaderi yoktur. Doğu ve Güneydoğu'da halen AK Parti öndedir. 

HABER10

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.