Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN

Liselere Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu Yayınlandı

Liselere Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu Yayınlandı

Ortaöğretime geçiş yerleştirme ve nakil işlemleri kılavuzu yayınlandı. Bilindiği gibi ortaöğretime yerleştirme başvuruları bu yıl ilk kez, yerel alan okullarına yerleştirme ve merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme şeklinde gerçekleştirildi. Yerel alan, kayıt alanı çevresindeki okullardan, komşu kayıt alanı ise bir dış çeperdeki okullardan, kayıt alanı dışında yer alan okullar ise il içindeki diğer okullardan oluşmaktaydı.

Öğrencilerin kendi kayıt alanındaki okullardan öncelikle en az 3 (üç) okul tercih etme zorunluluğu bulunmaktaydı. Bundan sonra komşu kayıt alanından ya da il içindeki diğer okullardan tercih yapabiliyorlardı. Bir de, bir okul türünden en fazla 3 (üç) tercih yapabiliyorlar ve diğer tercihlerini eğer yapmak isterlerse diğer okul türlerinden yapabiliyorlardı. Merkezi sınavla öğrenci alan okullara ise farklı bir modülden başlı başına ayrıca başvuru yapılıyordu.

Bu durum hem tercih karmaşası yaşanmasına hem de öğrencilerin istemedikleri okulları tercih etmelerine ve istedikleri okulları öncelikle tercih yapmalarının önünde engel oluşturmaktaydı. Bazı öğrenciler içinse yakın ve iyi bir okula girebilmenin için bulunmaz bir fırsatı olmuştu. Ancak mağduriyet yaşayanlar çoğunluktaydı. Mağduriyet yaşayanın bir kişi bile olsa önemli olmasının yanında; açıkta kalan, yerleşemeyen öğrencilerin on binleri bulması önemli bir problemi oluşturmuştu. Açıkta kalan öğrencilerin olmasına karşılık kontenjanını dolduramayan okulların olması planlamada bir eksikliğin olduğunu göstermekteydi. Bunları ve bununla ilgili diğer gelişmeleri basından takip etmekteyiz.

Şimdi Yerleştirmeye Esas Nakil İşlemleri Kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuz incelendiğinde bazı hataları ve eksiklikleri gidermeye yönelik tedviren hazırlanan bir kılavuz niteliğinde olduğu görmekteyiz.

Nitekim ilgili Tercih Nakil Kılavuzunda özetle şu hükümler yar almaktadır.

"Bir ortaöğretim kurumuna kaydı bulunmayanların dışında (ki bu sayı tüm tercih yapanlara nispeten az bir sayıdır), merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmamaktadır."

"İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilecektir."

"Tercih yapan öğrencilerin farklı bir okul türünü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır."

"Yerleştirmeye esas nakiller, "tercih ve nakil Takviminde belirtilen sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş) okul tercih yapabilecektir."

"Yerleştirmeye esas nakil başvuruları tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir." (Buradaki "tercih yapılacak okulun boş kontenjanına bakılmaksızın" ibaresine dikkat çekmek isterim.)

Bu da bize gösteriyor ki; okul tercih işlemleri sil baştan yeniden yapılacaktır. Ancak yerleştiği okuldan memnun olanlar için şunu da belirtmek isterim ki; "Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacaktır."

Önümüzde en az sınavlar kadar zorlu ve dikkat gerektiren bir nakil tercih süreci bulunmaktadır. Bu süreçte öğrencilere, velilere ve okul müdürlüklerine kolaylıklar dilerim.

Hüseyin ÖZKAN

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.