1. YAZARLAR

  2. Bay-Z

  3. MEB bu paraları neden alıyor?
Bay-Z

Bay-Z

Bay-Z
Yazarın Tüm Yazıları >

MEB bu paraları neden alıyor?

A+A-

Sayın Milli Eğitim Bakanım;

Okul Koruma Dernekleri vardı bir zamanlar.  İlk iktidar olduğunuz dönemlerde kaldırıldı  bir süre sonra anlaşıldı ki okullara bir şekilde girecek olan paranın kayıt altına alınması sağlanmalıydı  ve aradan bir süre geçtikten sonra Sayın Hüseyin ÇELİK döneminde Okul Aile Birliği Yönetmeliği çıkarıldı. Uzun süre bu yönetmelikle okul aile birlikleri çalışmalarını yaptılar.

Sayın Ömer DİNÇER ile birlikte  bu yönetmelikle alakalı hem genelgeler yayınlandı hem de yönetmelik değişikliği yapıldı. Amaç okullarda zorla para toplanmaması idi herhalde.  Son değişiklikle birlikte okul aile birliği yönetiminden okul müdürü çıkarıldı. Bu durumda , yetkisinin bile olmadığı bir okul aile birliğinde toplanan paranın hesabını okul müdürü vermek zorunda .

Bu nasıl iştir Sayın Bakanım ? Size Maliye Bakanlığı'nın topladığı vergilerle ilgili hesap soruyorlar mı ? Siz niye Okul Aile Birliklerinin topladığı paranın hesabını Müdüre soruyorsunuz peki ? Kaldı ki siz bakanlık olarak okullara para gönderdiğinizi , okulların ihtiyacı olmadığını her türlü ihtiyacın bakanlık tarafından karşılandığını çıktığınız her TV programında söylüyorsunuz . Okulların hangi ihtiyaçlarını karşıladığınızı doğrusu merak ediyorum.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin onlarca yıl onarım yapmadığı okullar var . Hiç mi boya badana ihtiyacı olmayacak bu okulların. Çocuklarımız donuyor okullarda yakıt paralarını gani gani gönderdiğinizi mi sanıyorsunuz. Sene sonu gelmesin kimse mezun olmasın diye dua eder duruma geldi okullar. Niye mi çünkü diploma harçlarını okullar YEREL İMKANLARLA yatırıyorlar. Ne yerel imkan ama . Esnafta açmış kapısını bekliyor bir okul müdürü gelse de GÖNÜLLÜ BAĞIŞ yapsam diye. Toplanan paraların kayıt altından çıkmasına neden olacaksınız bu gidişle haberiniz yok. Mesela ben okul müdürü olsam ve GÖNÜLLÜ BAĞIŞ dışında para toplanıyor mu diye müfettiş ( Denetçi ) gönderseniz okuluma , kaale bile almam . Yetkimin olmadığı bir Okul Aile Birliği'nin hesabını bana soramazsınız. Gidin yetkiniz varsa Okul Aile Birliği Yönetim Kuruluna sorun der ifade bile vermem.

Özellikle kayıt dışı ekonomi yaratmaya çalıştığınızı , kendi döneminizde atanmasına vesile olduğunuz yöneticilerin rahat at koşturabilmeleri için bunu yaptığınızı düşünmeye başladık . Buradan bütün okulların yöneticilerine sesleniyorum. Arkadaş para toplamayın , toplatmayın. İhtiyacınız mı var  , milli eğitim bakanı bu işi çözemiyor . Direk velilerinizi yönlendirin BAŞBAKANLIK 'tan istesinler . 2 top kağıt mı alacaksınız , 1 kg boyamı lazım , kapının kolumu kırıldı , çocuklar kömürsüzlükten üşüyor mu , velileriniz yazsın talebini Başbakanlığa ve aynı anda basın kuruluşlarına fakslasınlar ihtiyaçlarınızı. O zaman görürüz bakalım ne kadar ihtiyacınız bakanlık tarafından karşılanmıyormuş. Okullara mı sordunuz sayın bakan FATİH Projesine milyarlarca dolar harcarken. Daha önemli , daha gerekli bir sürü ihtiyaç varken ne gerek vardı bu müsrifliğe. Anadolu Liselerine sistemi kuralı kaç ay oldu , daha tahtaları çalıştıramadılar. Onlar tahtaları çalıştırmayı  öğrendiklerinde teknolojisi geçmiş olacak zaten. Velilerden gönüllü bağış alacakmış okullar . Hangi veliden sayın bakan ? Siz herkesi bedava yaşamaya alıştırdınız. Kitap bedava , tablet bedava , belediyelerinizde hayatı bedavalaştırıyor. Ondan sonra bu velilerden gönüllü bağış bekleyeceksiniz. 1 TL ÖSYM başvuru ücretini bile vermemek için kırk takla atanlar var bu memlekette.

Bu veliler mi yapacak gönüllü bağışı. Okullar velileri okul açıldıktan sonra nerede bulacak . Gelmiyorlar kardeşim . Jandarma ile mi getirilecek. İstediğiniz yönetmeliği çıkarın fark etmez veliyi okula senede bir sefer zor getirirsiniz. Siz genelge yazdırıp gönderince akan suların durduğunu mu sanıyorsunuz?  Genel müdürlerinize sorabilirsiniz  . Öyle okullar var ki bir memurun bir yılda aldığı maaş tutarı kadar bütçeyi bile alamıyorlar ? Ama borç tepe olmuş esnaftan kaça kaça bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

Özürlüler için ( keşke yapılabilse ) bina değişimlerinin yapılmasını isteyip , sonrada bütçe vermeyerek MAHALLİ İMKANLARLA  yapılmasını emretmek. Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır. Hangi mahalli imkan demezler mi adama . Bağışı yasaklayan siz değil misiniz ? Ne zannediyorsunuz ? esnaf eli cebinde bağış yapmak için okul müdürlerini ve aile birliği başkanını kapıda mı bekliyor .

Bu nasıl bir zihniyettir ki okul diplomadan para almayacak , ama devlet Harç adı altında 6 TL alacak . Sıkıysa Malmüdürlüğüne bu parayı yatırmadan diplomayı verinde görelim.  Okul nereden karşılayacak DİPLOMA başına 6 TL yi ? Cevabı duydum gibi MAHALLİ İMKANLARDAN değil mi ? Yine bu nasıl bir anlayıştır ki okul kayıtlarda bağış almayacak , ama AÇIKÖĞRETİM LİSESİ VE İLKÖĞRETİM OKULU kayıtlarından ben alırım diyorsunuz.

 Sizde MAHALLİ İMKANLARDAN yararlansanız da vatandaş rahat etse olmaz mı . Sizin işadamlarına yıkma şansınız da var nasıl olsa.

SBS - DPY Gibi sınavlarda niye para alıyorsunuz Sayın Bakan MAHALLİ İMKANINIZ yok mu ?

7-Kadrolu öğretmenleriniz , bir sürü sınava giriyorlar . Görevde Yükselme , Anadolu Lisesi Öğretmen Seçimi vb. onlardan niye para alıyorsunuz. Sanki  dünyanın maaşını veriyormuş gibi bu sınav parası da ne oluyor.  MAHALLİ İMKANLARDAN yararlansanız olmaz mı ? Sizin açılış yapacağınız , karne dağıtacağınız veya bir projeyi başlatacağınız bir okul bulunuyor . Hemen bakanlığın tüm birimleri sizin korkunuza bu okulu cennet bahçesine çeviriyor. Sonra da siz zannediyorsunuz ki bütün memleket böyle.

Bay-Z

TurkiyeEgitim.Com

Önceki ve Sonraki Yazılar