1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. MEB Denetim Sistemi Nereye Evriliyor?
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MEB Denetim Sistemi Nereye Evriliyor?

A+A-

Son yıllarda sık sık Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumların teftişleri ile ders teftişlerinin kaldırılacağı yönünde haberler yayımlanmıştır. Ancak denetim sisteminde hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Yapılan tek değişiklik Eğitim müfettişliği unvanının il eğitim denetmenliğine çevrilmesi olmuştur. Her ülke için eğitim sistemi devletin devamı için vazgeçilmez bir faaliyet alanıdır ve bu alanın mutlaka kontrol altında tutulması gerekir. Eğitim faaliyetinin Devletin gözetim ve denetimi altında yapılması ülkemizde Anayasal bir zorunluluktur.

 

Denetim nereye evrilmektedir?

 

Milli Eğitim bakanlığındaki üç başlı denetim sisteminin işlevsel olmadığı her kesimce bilinen ve yıllardır dile getirilen bir olgudur. Bakanlıkta daha işlevsel bir denetim sistemi oluşturmaya yönelik bazı çalışmalar yapılmakla birlikte bu çalışma  sonucunda nasıl bir sistem oluşturulacağına ilişkin dışarıya bilgi verilmemiştir. Bu çalışma 8 aydır bitirilememiştir. Yeni denetim sistemine ilişkin bir açıklama yapılmasa da Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’in bütçe görüşmelerindeki konuşması yeni denetim sistemine ilişkin önemli ipuçları vermektedir. Sayın Bakanın denetime ilişkin konuşması aşağıdaki şekildedir.

 

“Değerli Milletvekilleri

Bakanlığın operasyonel, idarî ve kalite süreçlerinin eğitim politikalarına, stratejik plana ve mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve sürekli iyileştirilmesini sağlamak amacıyla daha etkin bir denetim ve rehberlik sistemine her zaman ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu kapsamda, mevcudu iyileştirmek ve performansı yükselterek kaliteyi arttırıcı, kamu kaynaklarının daha etkin, verimli ve yerinde kullanımına katkı sağlayıcı, yol gösterici, doğabilecek zararları önleyici,  hayat boyu öğrenme noktasında yerinde hizmet içi eğitim faaliyetleri rolünü de gerçekleştirebilecek bir denetim sistemi oluşturmak hedefimizdir.

Bu bağlamda, kurumsal ve bireysel denetim sistemini daha çağdaş, süreç ve sonuç odaklı bir hale getirmeye yönelik “Çoklu Veri Kaynaklı Performans Ölçümüne Dayalı Değerlendirme Sistemi” oluşturulmaktadır. 

Buna ilave olarak, denetim sonuçlarının etkin bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesi için, Bilişim Araçlarıyla Ölçme ve Değerlendirme 2013 Yılı 

Rehberlik ve Denetim Bilgi İşlem Sistemi  (REDBİS) ve e-Denetim Sistemi yapılabilmesine yönelik olarak bilgisayar ortamında kullanılmak üzere, uygun modüller geliştirilerek, okul ve  kurumların sürekli izlenmesi ve değerlendirilmesi ile daha etkili, sorunlara duyarlı, sonuç odaklı bir denetim sisteminin kurulması çalışmaları yürütülmektedir.

Bu doğrultuda, eğitimde kalite güvence sistemi ve kalite standartlarına yönelik çalışmalar ile “e-Denetim” ve sürekli iyileştirme ve geliştirmeye yönelik olarak “İzleme ve Değerlendirme Sistemi” çalışmaları da sürdürülmektedir. Yine, kurumların ürettikleri hizmet özelliğine göre risk değerlendirmesine dayalı süreç ve sonuç denetimi ile diğer denetim çeşitlerine ilişkin esaslar, rehberler ve rapor standartları yeniden hazırlanmaktadır”

 

Yeni oluşturulacak MEB denetim sisteminin eskisine göre çok daha etkin olacağı ve objektif değerlendirmeler içereceği görülmektedir. Sayın bakanımızın ders denetimine ilişkin bir ifadesi olmasa da kurumsal ve bireysel denetimden bahsetmesi ve buna yönelik çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi getirileceğini belirtmesi bireysel denetimlerin devam edeceğini göstermektedir. 

Doğan CEYLAN

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.