MEB Müdür Yardımcılığı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? MEB MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAVI

MEB Müdür Yardımcılığı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? MEB MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAVI

MEB Müdür Yardımcılığı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? Sınav 20 Mart 2016'da Milli Eğitim Bakanlığı Ekim ayında yayımlanan yeni Yönetici Atama Yönetmeliğine göre Müdür yardımcılığı ve Müdür Baş Yardımcılığı atamalarını sınav ile gerçekleştirecek.Bakanlık

MEB Müdür Yardımcılığı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? Sınav 20 Mart 2016'da Milli Eğitim Bakanlığı Ekim ayında yayımlanan yeni Yönetici Atama Yönetmeliğine göre Müdür yardımcılığı ve Müdür Baş Yardımcılığı atamalarını sınav ile gerçekleştirecek.Bakanlık Sınav tarihini açıkladı.Peki başvurular ne zaman yapılacak? Şartlar neler olacak ve sınavda hangi konulardan sorular çıkacak işte detaylar...

Meb Müdür yardımcılığı için sınav tarihi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. . Müdür Yardımcılığı için yapılan açıklamada sınav tarihinin 20 Mart 2016 tarihinde ve 32 il merkezinde yapılacağı ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müdür yardımcılığı sınavı ile ilgili olarak daha kılavuzu ve başvuru tarihleri konusunda bir açıklamada bulunmadı.Turkiyeegitim.com sitesi olarak konuyu yakından takip ederek sınav ile ilgili gelişmeleri anlık ve güncel olarak siz takipçilerimizle paylaşacağız.

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için yapılacak yazılı sınavlara ilişkin duyuru, sınav tarihinden en az otuz gün önce Bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek. Duyuruda; başvuru tarihi, süresi, sınavların yapılacağı tarih, sorulacak soru sayısı ve puan değeri ile sınav komisyonunca belirlenecek diğer hususlara yer verilecek.

Bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyanlardan müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyenler, yazılı sınava katılmak üzere başvuruda bulunabilecekler. Başvurular ise elektronik ortamda alınacak. Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlıkça veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca test usulü ile yazılı sınav yapılır. Bu sınavda yüz puan üzerinden yetmiş ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla bir yıl süreyle olmak üzere bu kapsamda yapılacak bir sonraki sınav tarihine kadar geçerlidir.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak atanacaklarda; müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak çalışmış olma şartı vardır. Ya da bakanlığın şube müdür veya daha üst unvanlı kadrolarında çalışmış olmak gereklidir. Bunların dışında bakanlık kadrolarında adaylık dahil dört yıllık öğretmenlik yapmış olanlar bu görevler için sınava müracaat edebilmektedir.

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için sınav konuları ve puan değerleri şunlardır:

a) Türkçe-dil bilgisi: %10,

b) Genel kültür: % 10,

c) Resmî yazışma kuralları: % 4,

ç) Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri: % 4,

d) Okul Yönetimi: % 4,

e) Yönetimde insan ilişkileri: % 4,

f) Okul geliştirme: % 4,

g) Eğitim ve öğretimde etik: % 5,

ğ) Türk idare sistemi ve protokol kuralları: % 5,

h) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): % 50.

Yönetmeliğin 16. Maddesinde müdür başyardımcılığı yazılı sınavının en az 30 gün önce bakanlığın internet sitesinde duyurulması gerektiği belirtiliyor. Yine 17. Maddede yazılı sınav sonuçlarının yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde duyurulması gerektiği ifade ediliyor. Bir de bu süreye beş iş günü içerisinde itiraz ve itiraza cevap süresi var.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum