MEB Yönetici Atama’da geçmişe döndü!

Okul ve kurumlarda yöneticilik yapanlar çok iyi hatırlarlar, Sayın Hüseyin ÇELİK’in bakanlığı döneminde(2003-2009) MEB okul ve kurumlarının çoğu vekâlet ve görevlendirme ile yönetilmekte idi. Çünkü Bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikler yönetici atamama’ya yönelik olduğundan Sendikalar tarafından mahkemeye taşınarak iptal ediliyordu.

                Ardından bakanlığa getirilen Sayın NİMET BAŞ(2009-2011) bütün sendika ve diğer kesimlerin görüşünü alarak bir yönetmelik çıkardı ve yönetici atamayı düzene soktu. Bu yönetmelik Sayın Ömer DİNÇER’in bakan olarak görev yaptığı Ocak 2013 ayına kadar il dışı yönetici atamalar hariç tıkır tıkır işledi.

                Ancak Ocak 2013 ayında bakanlığa getirilen Sayın Nabi AVCI tarafından imzalanan 28 Şubat 2013 tarihli yeni yönetmelik bir anda MEB okul ve kurumlarını yöneticisiz bıraktı. Muhtemelen Sayın Ömer DİNÇER döneminde temeli atılan bu yönetmeliği yeni bakan kucağında buldu ve ayrıntılı bir şekilde incelemeden imzalamak zorunda kaldı.

                Bu arada 4+4+4 okul dönüşümleri nedeniyle binlerce okul yöneticisi norm fazlası kalarak yeni okullarına atandılar. Bir kısmı ise halen norm fazlası durumundalar. Atanarak okullarından ayrılanların yerine ise maalesef atama yapılamıyor. Ve okullarımız vekâletle ve görevlendirme yöneticiler tarafından yönetiliyor. Çünkü yeni yönetmelik aynı Sayın Hüseyin ÇELİK döneminde olduğu gibi yönetici atamama üzerine kurulmuş.

                Yeni Bakan Nabi AVCI’nın kucağında bulduğu ve belki de sınavlı, isteğe bağlı ya da rotasyonla kimsenin atanamayacağı bu yönetmeliği hazırlayanlara, özellikle MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Yetkililerine şunları sormak istiyorum.

  • 2009’da çıkan, kimsenin itiraz etmediği, tıkır tıkır işleyen yönetmeliği neden değiştirme ihtiyacı hissettiniz?
  • Yönetmeliği çıkarmadan önce sendika, sivil toplum örgütleri ya da sahada görev yapan eğitim yöneticilerinden görüş aldınız mı?
  • Sizden önceki Bakanlar döneminde verilen ödüllerin geçersiz sayıldığı gibi, daha önce çıkarılan yönetmelikleri yok saymak size ne kazandırdı?
  • …..

 Bizim Sayın Bakana önerimiz biran önce 28 Şubat 2013 tarihli yönetmeliği geri çekmesi ve Nimet BAŞ döneminde hazırlanan son yönetmeliğin revize edilerek yürürlüğe konmasıdır. Aksi takdirde önümüzdeki dönemde okullarımız vekâlet ve görevlendirme ile yönetilmeye devam edecektir. Bu durumda yöneticilerimiz kendilerini güvende hissedemeyecekler ve eğitim-öğretimde aksamalar yaşanabilecektir.

Saygılarımla

 

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum