MEB'in On Bir Bin Derslik Açığı Nasıl Kapatılır?

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılına kadar tüm okullarda normal eğitime geçme çalışmalarını sürdürüyor.

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, değişik zamanlarda yaptığı açıklamalarda bunun için elli sekiz bin dersliğe daha ihtiyaç olduğunu, bu dersliklerden kırk sekiz bine yakınının inşa halinde olduğu halen on bir bin derslik açığı bulunduğunu da birkaç kez ifade etti.  

Milli Eğitim Bakanımız bu derslik açığının kapatılması konusunda vatandaşları, yerel yönetimleri STK’ları okul yapımına davet etti. On bir bin derslik, 24 derslikli okullar düşünüldüğünde 458 okula tekamül etmektedir.

Günümüzde bir okulun yapımı büyük maliyetleri ulaşmaktadır. Bu nedenle okul yapımında yeterli düzeyde gönüllü kurum ve kuruluş bulmak kolay değildir. Milli Eğitim Bakanlığı, okul yapımına yönelik farklı projeler ve yaklaşımlar hayata geçirerek bu açığı kapatma yoluna gitmelidir.

Bakanlığı önerim: Kurban Bayramı'nda yedi kişinin bir araya gelerek tek kurban kesmesi gibi bir yöntemden hareketle şöyle bir proje yapılabilir. Bir kişinin ya da kurumun okul yaptırması maliyet nedeniyle pek mümkün olmuyor ancak gönüllü insanların ve kurumların bir derslik yapma imkânı olabilir. Gönüllü insanlar okul maliyetine göre derslik başına düşen payı yüklenerek 1 derslik yapımını üstlenebilir. Böylece 24 gönüllü, bir okul yaptırmış olur. Bu kişilerin isimleri okul girişine kalıcı olarak asılır veya her dersliğin kapısına bu derslik falanca kişi/kurum tarafından yaptırılmıştır, şeklinde yazı asılabilir. İmkânı olanlar 2-3  derslik gibi payla okul yapımına katkıda bulunabilir.  

Bakanlığa ikinci bir önerim: Daha önce yazılarımda ifade ettiğim butik okullar açılması. Okul yapımı için arsa temin edilemeyen yerlerde, özel okulların yaptığı gibi 8-10 daireli binaların satın alınarak okula dönüştürülmesi. Böyle bir kampanyada gönüllüler binadan birer daire alarak Bakanlığa bağışlayabilir. Örneğin 8 daireli bir binayı 8 gönüllü alıp okula dönüştürmesi için bakanlığa verebilir. Böyle bir binada 16 ile 24 derslik arasında bir okul açılabilir.

 Her iki yöntemle tek başına okul yaptırma imkânı olmayanlara derslik yaptırarak, milletine hizmet etme fırsatı verilmiş olur.  Böyle bir yaklaşımla okul yapımının çok daha yüksek sayılara ulaşacağını, Bakanlığın 11 bin derslik açığının kolayca kapatılacağını tahmin ediyorum.

Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi / Yönetim bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.