MEB'in Uygulamadığı Bir Mahkeme Kararı YOK-MUŞ

MEB'in Uygulamadığı Bir Mahkeme Kararı YOK-MUŞ

Milli Eğitim Bakanı AVCI, "Milli Eğitim Bakanlığının, mahkeme kararlarından, uygulamadığı herhangi bir mahkeme kararı yok." dedi

Bakan Avcı'nın mecliste milletvekillerine verdiği bazı cevaplar eğitim dünyasında şaşkınlık uyandırdı. Bu durum "Avcı'yı kim yanıltılıyor?" sorusunu akla getirdi.

Milli Eğitim Bakanı AVCI, bir milletvekilinden gelen soru üzerine "Milli Eğitim Bakanlığının, mahkeme kararlarından, uygulamadığı herhangi bir mahkeme kararı yok." dedi

Avcı, MEB 2016 bütçesinin TBMM Genel Kurul'ndaki görüşmelerinde soruları cevapladı.

Okul müdürlerinin atanmasına ilişkin mahkeme kararlarına yönelik bir soru üzerine Avcı, okul müdürlüğü için görevlendirilmek üzere komisyonlar kurulduğunu, o komisyonların mülakat yaptığını, 75 ve üzeri alanların görevlendirildiğini belirtti.(NOT:Buradaki soru ve cevap birbiriyle çelişkilidir. Soru görevlerin uzatılması ile ilgili iken Bakan Avcı müdür görevlendirmek için kurulan mülakat komisyonlarına göre cevap vermiştir. Çünkü mülakat komisyonlarında 75 alanlar değil 70 alanlar görevlendirilmiştir.)

Avcı, mahkemelerde açılan davaların, komisyonların aldığı bu kararlara yönelik olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mahkeme, bu davalardan şikayetçiyi, haklı bulduğu zaman şunu öngörmüş oluyor; bu komisyonun kararı geçerli değil, yeni bir komisyon kurun ve daha nesnel kriterlerle bu adayı yeniden değerlendirin. Birçok mahkeme kararında bu yanlış anlamayı önlemek üzere, dava kararında 'Bu karar, okul müdürlüğüne iadesini gerektirmez' hükmü de var. Yani okul müdürlüğünden zaten alınmış, 16 bin öğretmen ve müdür daha önce alınmış, yasayla alınmış, buna karşı yapılan itiraz Anayasa Mahkemesince reddedilmiş. Dolayısıyla yasal olarak zaten o komisyonlara giren adaylar okul müdürü olarak girmiyorlar, okul müdürü adayı olarak giriyorlar. Komisyonun bir yanlış yaptığına mahkeme karar verirse, o komisyonları yeniden kuruyoruz.

Şube müdürlüğü alımı için açılan dava sayısı 620. Bu davalardan 280'i idare, Milli Eğitim Bakanlığı lehine kararlaştırılmış, 64 yürütmenin durdurulmasının kabulü kararı verilmiş, 104 ret kararı, kesin ret, 217'si iptal kararı. İdari dava daireleri kurul kararı bekleniyor, onun neticesine göre de uygulanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının, mahkeme kararlarından, o güne kadar uygulamadığı herhangi bir mahkeme kararı yok."

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum