1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Memur maaşlarına ilk itiraz: % 27 zam Resmi Gazete ile gitti
Memur maaşlarına ilk itiraz: % 27 zam Resmi Gazete ile gitti

Memur maaşlarına ilk itiraz: % 27 zam Resmi Gazete ile gitti

Memur maaşları için dikkat çeken itiraz: % 27 zam Resmi Gazete ile gitti Memur maaşları yeniden değerlenme oranına göre yüzde 27'yi şimdiden kaybetti. İlk itiraz Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'den geldi

A+A-

Memurlardan ilk itiraz geldi. Memurlar 2022 yılı zammı için % 36,2 olan yeniden değerlenme oranından yaklaşık yüzde 27 daha az zam alacaklar!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci soysal meday hesabından paylaşımlarda bulundu.

Hafta sonu yeninden değerleme oranı Resmi Gazete'de yayımlanmış ve yüzde 36,2 olarak açıklanmıştı. Cumhurbaşkanınca başkaca bir değişiklik yapılmaz ise tüm trafik cezaları, vergiler ve harçlar yüzde 36,2 zamlı olacak.

5+7 NEREDE (YILLIK TOPLAM YÜZDE 8,68 EDİYOR), YÜZDE 36,2 NEREDE?
Kahveci bu değişikliğe dikkat çekti ve memurların aldığı yüzde 5+7'lik zamlara tepki gösterdi. Memurların maaş artışarı kümülatif olarak 2022 yılında yıllık yüzde 8,68 'lere yaklaşacak (5+7'lik zamlar 6'şar aylık zamlar. Yılın tamamına bölündüğünde 8,68 çıkıyor) fakat vergi ceza ve harçlar yüzde 36,2 artacak. İşte bu artışı işaret eden Kahveci niçin 1000 TL ek zam ve yüzde 3 refah payı istediklerini anlattı. (Memura zam hesabında sürpriz fark! haberinde konu anlatılmıştı.


İşte Kamu-Sen Genel Başkanı Kavheci'nin o mesajları;

1. Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranlarını %36,2 olarak belirledi. Buna göre vatandaştan alınacak vergi, resim ve harçlar %36,2 oranında zamlanacak. Bir tarafta memur ve emeklilere %5+7 zam yapılırken diğer tarafta vergilerin %36,2 artması büyük bir tezat içeriyor

2.Vergi öderken %36,2 zamla karşılaşıyoruz ama cebimize giren para %5+7 artıyor. O da resmi olarak %20’lere dayanmış enflasyon kadar bile değil. Verirken cimri alırken bonkör olunca çalışanların bir cebine girmeden öbür cebinden fazlasıyla geri alınan zamlarla karşılaşıyoruz

'MEMUR MAAŞININDA YENİDEN DEĞERLEMEYE İHTİYACI VAR'
3. Dolayısıyla sürekli değer kaybeden memur maaşının da yeniden değerlemeye ihtiyacı var. Bu noktadan bakınca kamu çalışanlarının gelirlerinin erimemesi için makul olan oranın en az yeniden değerleme oranı olan %36,2 olması gerekiyor.

1000 TL ZAM + YÜZDE 3 REFAH PAYI
4. İşte bu yüzden biz, “Nimette de külfette de adalet” diyoruz. Bu adaletin sağlanması için derhal maaşlara 1000 TL seyyanen zam ve ayrıca %3 refah payı istiyoruz.  

84 milyonu ilgilendiren yeniden değerlenme oranı belli oldu.


Vergi, harç ve cezaların artışında belirleyici olan yeniden değerleme oranı belli oldu. Geçen sene yüzde 9,11 olan yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36,2 oldu. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

27 Kasım 2021 CUMARTESİ

Resmî Gazete


Sayı : 31672

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ


(SIRA NO: 533)

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2021 yılı için % 36,20 (otuz altı virgül yirmi) olarak tespit edilmiştir.

Bu oran, aynı zamanda 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacaktır.

Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır.

Tebliğ olunur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.