Memur-Sen'den Hükümetin Eylem Planı Yorumu: Yetmez Ama Evet

Memur-Sen'den Hükümetin Eylem Planı Yorumu: Yetmez Ama Evet

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 64. Hükümetin icraat ve reformları kapsayan Eylem Planı’nı hedefler açısından olumlu, beklentileri karşılamayan konular açısından da ‘yetmez ama evet’ olarak değerlendirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 64. Hükümetin icraat ve reformları kapsayan Eylem Planı’nı hedefler açısından olumlu, beklentileri karşılamayan konular açısından da ‘yetmez ama evet’ olarak değerlendirdi.

Sağlık-Sen Çankırı Şube Başkanlığı’nın davetlisi olarak geldiği ilde açıklamalarda bulunan Memiş, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan, 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nı değerlendirdi.

Demokratikleşme hamleleri bakımından eylem planını olumlu bulduklarını belirten Memiş, istihdamın artırılması, buna kamunun öncülük etmesi, istihdamda da sözleşmeli personelin kadroya alınmasına öncelik verilmesini istedi. Yıpranma payının mutlaka 2016 yılı içinde hayata geçmesi gerektiğini de belirten Memiş, ek ödemelerin emekliliğe yansımasının da öncelikli talepleri içinde yer aldığını kaydetti.

PAKET, AÇIKLANMAKLA KALMAMALI, UYGULANMALI

Birçok başlık altında açıklanan paketin, istikrar umuduyla oy vermiş vatandaşların beklentisini karşılaması açısından önemli olduğunu söyleyen Metin Memiş, bu sebeple, paket açıklanmakla kalmamasını, kararlılıkla uygulanmasını istedi.

Ülkenin büyümesi, refah payının artmasının bütün vatandaşlarımızla birlikte kamu görevlilerinin de ekmeğini büyüteceğine dikkat çeken Memiş, “İstihdamın artırılmasına kamunun öncülük etmesini, kamu hizmetlerinin kamu görevlileri eliyle verilmesini istiyoruz. Bu sebeple, kamuya alınacağı açıklanan kadrolar daha da artırılmalı, sağlık alanında bu rakam en az 30 bin olmalıdır. Bu yapılırken de öncelik, şu anda kamuda asıl işi yapan vekil ebe hemşire, 4/B, 4/C, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları’na verilmelidir. Ayrıca, yıllarca atama bekleyen branşlarda da istihdama gidilmeli, yetişmiş iş gücü ve emeğin zayi olmasının önüne geçilmelidir.” şeklinde konuştu.

YIPRANMAM PAYI HAYATA GEÇMELİ

Yıpranma payının, önce sözünü aldıkları, toplu sözleşmede de imza altına aldırdıkları bir başka öncelikleri olduğunu dile getiren Memiş, “Eylem Planı’nda yer almamasını, zaten kabul edilmiş ve üzerinde çalışılıyor olmasından kaynaklı olduğuna inanıyoruz. Toplu sözleşmede yıpranma payı için oluşturulmasını sağladığımız Bilim Kurulu çalışmalarına başlamış, en kısa sürede de çalışmalarını tamamlayacaktır. Sağlık-Sen olarak amacımız, bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kapsayacak bir düzenlemenin yapılmasıdır. Bunun yanı sıra, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması konusunda da adım atılmalı, eylem planında yer almayan bu konu hükümetin icraat ajandasında yer almalıdır. Ek ödemeler emekliliğe yansıtılarak, sağlık çalışanlarının emekliliğinde yaşadıkları mağduriyet giderilmelidir.” dedi. 

 

SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNLENMESİNDE KARARLI OLUNMALI

Eylem planında yer alan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik alınacak tedbirler başlığını önemsediklerini de kaydeden Memiş, sonuç getirici, caydırıcı tedbirlerin alınmasını ve bu tedbirlerin yasalarla güçlendirilerek uygulanması gerektiğini kaydetti. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına yönelik yasa çıkmış olmasına karşın, tutuksuz yargılama yapıldığını söyleyen Memiş, şiddet uygulayanların 6 ay süreyle sosyal güvenlik harcamalarının kurumu yerine, şahsın kendisi tarafından karşılanmasının mutlaka hayata geçmesini istedi.

Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacak düzenlemeleri de olumlu karşıladıklarını söyleyen Metin Memiş, pakette yer alan demokratikleşmeye yönelik adımlardan vazgeçilmemesi çağrısında bulundu. Darbe dönemlerinden kalan antidemokratik hükümlerin kaldırılmasını desteklediklerini söyleyen Memiş, bunların yerine demokratikleşmenin önünü açacak yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini, yeni vesayet sistemleri oluşturulmaması gerektiğini kaydetti. Memiş ayrıca pakette yer alan, temel hak ve hürriyetlere ilişkin uluslararası sözleşmelerin iç hukuka dâhil edilmesine devam edileceğinin açıklanmasının da kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Açıklanan pakette Yeni Anayasa’nın olmamasını büyük bir eksiklik olarak değerlendiren Memiş, demokratikleşmenin önünü açacak ve güvencesi olacak yeni anayasa için TBMM’de mutabakat sağlanarak toplumun beklentisinin ortak sorumlulukla karşılanması gerektiğini dile getirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in Çankırı ziyaretine Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Aslan da katıldı. Memiş, beraberindeki heyetle bazı sağlık kurumlarını ziyaret ederek sağlık çalışanlarıyla görüştü.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.