Memur-Sen'den Terör Mağdurlarına Yardım TIR'ı

Memur-Sen'den Terör Mağdurlarına Yardım TIR'ı

Memur-Sen, Hak-İş, İHH ve Türk Kızılayı’nın, terör mağdurlarına yönelik başlattığı yardım kampanyası kapsamında Memur-Sen’e ait yardım TIR’ları Diyarbakır’a ulaştı.

Memur-Sen, Hak-İş, İHH ve Türk Kızılayı’nın, terör mağdurlarına yönelik başlattığı yardım kampanyası kapsamında Memur-Sen’e ait yardım TIR’ları Diyarbakır’a ulaştı. Diyarbakır, Yeniyol’da TIR’ları Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, Memur-Sen Diyarbakır İl Temsilcilik yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi karşıladı. Bölgeye ulaşan 10 yardım TIR’ında bulunan erzak Sur, Cizre ve Nusaybin’de terör yüzünden mağdur olan ailelere dağıtıldı. Yalçın ve beraberindeki heyet, mağdur aileleri de ziyaret etti. 

Acıları paylaşmaya geldik

Diyarbakır, Yeniyol’da TIR’ları karşılayan Genel Başkan Ali Yalçın, yaptığı basın açıklamasında, “Yolu kardeşlik, yönü eşitlik, sonu birlik ve beraberlik olan bir gelecek için hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün buradayız. Çünkü bizler, dayanışma, paylaşma, yardımlaşma kültürünün insanlarıyız. Hemhal olmayı bilen, diğerkâmlığı yüklenen bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu anlayışla nerede sıkıntı ve mağduriyet varsa, nerede mahzun ve mazlum varsa Diyarbakır oraya aktı, Mardinli, Bingöllü, Şırnaklı oraya koştu. Arakan’da gözyaşı vardı, Diyarbakır silmeye gitti. Filistin’de hüzün vardı, Diyarbakırlı paylaşmaya gitti. Suriye’de vahşet vardı, Mardinli, Şırnaklı, Diyarbakırlı evini açtı. Samsun’da sel vardı, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ekmeğini paylaştı. Van’da, Sakarya’da, Bolu ve Dinar’da deprem canımızı yaktı, Diyarbakır’ın, Şırnak’ın, Siirt’in, Bingöl ve Bitlis’in yüce gönüllü insanları bağrımıza düşen ateşi söndürmeye koştu. Memur-Sen, ülkede ve dünyada nereye yardım için koşmuşsa ön saflarda Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Bingöl ve Bitlisli kardeşlerimiz, üyelerimiz, gönül erlerimiz vardı. Bugün de Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta hanelerine, bedenlerine, yüreklerine, zihinlerine terör kurşunları sıkılan kardeşlerimiz, Şırnak’ta, Mardin’de, Cizre’de, Silopi’de evlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşlerimiz darda ve zorda. Biz de onlardan gördüğümüz gibi sıkıntılarını gidermeye, onlardan öğrendiğimizi yapmaya ve acılarını paylaşmaya geldik.”

Farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüyoruz

“Sevgi, muhabbet ve kardeşlik, insan kalbinin taşıdığı en değerli yüktür” diyen Yalçın, şunları söyledi:

“Biz kalplerimizin bu daimi yükleriyle Diyarbakır’dayız. Biz, farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüyoruz. Bu yüzden, farklılıkları ortaklaşma gerekçesi, birlik ve beraberliğimizi var etme, güçlendirme sermayesi olarak kabul ediyoruz. Dün olduğu gibi, bugün de, yarın da birlikte yaşamayı başarmak, bu birlikteliği hedef alanlarla, anlamayanlarla yine birlikte mücadele etmek mecburiyetindeyiz. Dertlerimize, sıkıntılarımıza birlikte çare aramak ve üretmek zorundayız. ‘Sen’i, ‘ben’i değil, ‘biz’i esas almalıyız. Cizre’de kar yağsa Ankara’da üşüyorum diyen, Nusaybin’deki kardeşinin ayağına diken battığında yüreği kanayan kardeşliği devam ettirmeliyiz.”

Birlikte yol almalıyız

Konuşmasında, birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapan Yalçın, “Ortak geçmişimizde olduğu gibi, ortak geleceğimiz için de birlikte çalışmak, birlikte düşünmek ve birlikteliğimizin hukuki ve fiili çerçevesini yine birlikte belirlemek durumundayız. Eşit vatandaşlığın amasız, fakatsız, istisnasız bir şekilde hayata geçmesi için birlikte yol almalıyız. Devletin bütün kurumlarını, yetkililerini, merkez ve taşra birimlerini, sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve liderlerini, yolu kardeşlik, yönü eşitlik, sonu birlik ve beraberlik olan bu sürecin muhatabı görmeliyiz. Şiddet dilini kullanmayan, şiddete bulaşmayan, tehdit ve baskıyla ortaklaşmayan herkesi, bu mücadelenin, sürecin paydaşı, gönüldaşı haline getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Terör hak üretmez

Silahın çözüm olmadığının, şiddetin huzur getirmediğinin, terörün hak üretmediğinin, çatışmanın kalkınma sağlamadığının, kamplaşmanın refahı artırmadığının apaçık ortada olduğunu kaydeden Yalçın, “Bunun için, gelin 78 milyon olarak eşit yurttaşlık hedefini birlikte gerçekleştirelim. İnsan haklarını her alanda tam olarak hayata geçirelim. Bu noktada TBMM, çözümün merkezi olsun. Milli irade en güçlü desteğimiz olsun. Bu düşüncelerle, kimse ama hiç kimse Hakkarili, Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşlerimizin hayatını zorlaştırmamalı; kolaylaştırmalı, üzmemeli, müjdelemelidir. Bu çerçevede, vatandaşın hayatını zorlaştıran çukurlar kapatılmalı, kepenkler artık açılmalıdır. Çocuklar okula gitmeli, hastalar doktorsuz kalmamalı, şifa bulmalıdır. Fabrikalar açık kalmalı, yeni fabrikalar açılmalı, işsizlik makûs talih olmaktan çıkmalıdır. Vatandaşların eğitim hakkını, sağlık hakkını, ulaşım hakkını hepsinden önemlisi yaşam hakkını yok sayan riske sokan görüntüler sona ermeli, silahlar ya gömülmeli ya da bir an önce teslim edilmelidir. Bugün bizleri misafir ettiğiniz bu coğrafyanın altındaki yeraltı zenginliğinden esinlenerek Diyarbakır ismini almış. Oysa bu coğrafyanın asıl zenginliği, toprağın üstünde ve insanların yüreğindedir; Diyarbakır’ın, Şırnak’ın, Mardin’in pırlanta kalpli, altın yürekli insanlarıdır. Tam da bu yüzden Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin başta olmak üzere, kimse bu tabloyu hak etmiyor. Diyarbakır, insani değerlerle şahlanmayı hak ediyor. Diyarbakır, sahip olduğu kaynaklarla kalkınmayı hak ediyor. Mardin, Şırnak, Van, Bitlis, Ağrı, Bingöl huzuru, refahı en az Berlin kadar, Paris kadar, İstanbul ve Ankara kadar hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Üyelerimizin yürekleri size her zaman açık

Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bu bakışla, hak ettiği bu gerçeklere rağmen haksızlıkla karşı karşıya bırakılan kardeşlerimize, sıkıntı içerisinde bulunan kardeşlerimize, ‘yanınızdayız’, ‘sizinleyiz’, ‘birlikteyiz’ diyoruz. Bugün yaşanılan sıkıntıları gidermek için, kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yükü gıda maddeleri olan 10 TIR’la buradayız. Hediyeleşmede ve yardımlaşmada bu coğrafyanın insanlarıyla yarışmak, onlara yetişmek kolay değil. Peygamberler diyarı, Sahabeler istirahatgahı olmuş bu mekânları insani değerler mevzisi haline getiren siz değerli kardeşlerimizin, bu mütevazı desteğimizi kabul edeceğini umuyoruz. Burada özellikle şunu belirtmek isterim. Memur-Sen, sizin evinizdir. Sizin değerlerinizi yaşayacağınız yuvanızdır. Ankara’daki genel merkezimizin kapıları da, Memur-Sen üyelerinin yürekleri de size her zaman açıktır. Çünkü bunu bize siz öğrettiğiniz. Bu idraki birlikte yaşayalım ve yaşatalım. Bu duygularla ev sahipliğiniz için yürekten minnetlerimi ifade ediyor, daha güzel, daha huzurlu, daha mutlu bir Türkiye, Diyarbakır, Şırnak için el ele yürüyüşümüzde Allah’ın yar ve yardımcımız olmasını temenni ediyorum.” 

Memur-Sen Heyeti, terör mağduru aileleri de evlerinde ziyaret etti. Genel Başkan Ali Yalçın ile sohbet eden ailelere yardım kolileri teslim edildi. 
Valilik ve emniyete taziye ziyareti

Ali Yalçın, Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret ederek taziyelerini iletti. Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret eden Ali Yalçın ve Memur-Sen heyeti, son günlerde meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybeden güvenlik görevlileri ve sivil halk için taziyelerini iletti. Yalçın, “Türkiyemizin birliğine, huzuruna ve bütünlüğüne karşı yapılan terör saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sizlere, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Teröristlerin bu insanlık dışı saldırıdaki amacı, Türkiye’de kaos ve huzursuzluk ortamı oluşturmaktır. Buna birliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkarak, izin vermeyeceğiz” dedi. 

Vali Aksoy, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, heyete teşekkür etti.

İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan’ı da ziyaret eden Ali Yalçın, taziyelerini bildirdi. Yalçın, “Terörü, hangi adresten gelirse gelsin, reddediyor ve kınıyoruz. Her türlü insanî ve ahlaki değerleri hiçe sayarak; polis, asker, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin, masum insanların canlarına acımasızca kasteden terör örgütlerini lanetliyoruz. Şehit olan güvenlik görevlilerimize ve şer odaklarının hain saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Mevla’dan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum” diye konuştu. 

Adnan Taşdan ise, ülkeyi bölmek, parçalamak isteyenlerin yaptıklarının hesabını mutlaka vereceklerini söyledi. Taşdan, ziyaretten dolayı Ali Yalçın’a teşekkür etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.