Memura Asgari Geçim İndirimi Şoku

Memura Asgari Geçim İndirimi Şoku

Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya, 657'ye tabii kurumlarda düşük maaş alan memurların gelir vergisi matrahı düşük olması sebebiyle Asgari Geçim İndirimini (AGİ) tam alamadığını açıkladı. Hükümete seslenen Kaya, " Üç çocuk isteyenler, düşü

2016 yılı zamlı maaşları  Ocak  15’te kamu görevlilerinin hesaplarına geçti. Ancak, 657’ye tabii kurumlarda çalışan memur statüsündeki kamu görevlileri, maaşlarının düşük olması ve gelir vergisi kesintilerinin de düşük olması nedeniyle, asgari geçim indirimini  tam alamıyor.

“ KONU MALİYE BAKANLIĞINA İLETİLDİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya, “657’ye tabii kurumlarımızda düşük maaş alan memurların gelir vergisinin de düşük olması nedeniyle AGİ’sini tam alamamaktadır. Konuyu da Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettik. Hükümetin bu konuya çözüm üretmesi gerekiyor. Her fırsatta üç çocuk politikasına değinen hükümet yetkilileri, ilk torba yasa da bu sorunu çözüme kavuşturmalıdır” dedi.

 “GELİR VERGİSİNDEN DOLAYI AGİ’DE 31 TL KAYIP VAR”

Gelir vergisi matrahından kaynaklanan kaybın 31 TL olduğunu ifade eden Kaya şöyle konuştu:

“657’ye tabii bir kurumda 2016 yılına göre  eşi çalışmayan 4 çocuklu bir memurdan,  ortalama  1.185 TL  üzerinden gelir vergisi kesiliyor. 2016 yılına göre 209 TL Asgari Geçim İndirimi alması gerekirken, 177,80 TL AGİ yardımı almaktadır. Yani, burada  31 TL gibi bir kayıp yaşanmaktadır.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.