Memurlar 2016 'da Ne Kadar Tatil Yapacak ?

Memurlar 2016 'da Ne Kadar Tatil Yapacak ?

Memurlar 2016 'da Ne Kadar Tatil Yapacak ?

Kamu çalışanları, yıllık izin ile cumartesi ve pazar günleri dışında, ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günlerinde ve idari izin verilen günlerde de tatil yapabilmektedirler.

 

Bir takvim yılı içerisindeki tatil günlerinin sayısı, söz konusu günlerin hafta sonuna denk gelip gelmeme durumuna göre değişebilmektedir. Öte yandan, tatiller öncesi ve/veya sonrası günler için Bakanlar Kurulu tarafından kamu çalışanlarına idari izin verilmesi de mümkün olabilmektedir.

2016 yılında tatil günleri

Ülkemizde, bir takvim yılı içerisinde kutlanan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel günlere ait tatil toplamı 14,5 gündür. 2016 yılında bu günlerin 3,5 günü hafta sonuna denk geldiğinden, toplam 11 gün tatil yapılmış olacak.

Kamu çalışanları 2016 yılında hafta sonu günleri dışında Eylül ayında 4 ve Temmuz ayında 3,5 güne tatil yapacak; Şubat, Mart, Haziran, Kasım ve Aralık aylarında ise tatil yapamayacak.

Öte yandan, kamu çalışanları tatil günleri öncesine ya da sonrasına denk gelen günler için yıllık izin kullanmak suretiyle, tatil sürelerini uzatmayı da tercih edebilecek.

Ayrıca, 2016 yılına ilişkin tatil günlerinden dolayı Bakanlar Kurulu tarafından kamu çalışanlarına toplam 2,5 gün idari izin verilmesi bekleniyor.

Ramazan ve Kurban bayramlarında tatiller 9 gün

Ramazan Bayramının 4 Temmuz Pazartesi günü öğlen sonrası başlaması ve o hafta Perşembe günü bitecek olması nedeniyle, 4 Temmuz Pazartesi öğlen öncesi yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü için idari izin verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. İdari izin verildiğinde kamu çalışanları, hafta sonu günleriyle birlikte Ramazan Bayramında toplam 9 gün tatil yapmış olacak.

Ayrıca, Kurban Bayramının 11 Eylül Pazar günü öğlen sonrası başlaması ve o hafta Perşembe günü bitecek olması nedeniyle, 16 Eylül Cuma günü için idari izin verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. İdari izin verildiğinde kamu çalışanları, hafta sonu günleriyle birlikte Kurban Bayramında toplam 9 gün tatil yapmış olacak.

2016 yılında tatil olan günler (cumartesi ve pazar günleri hariç)

AyTatil sebebiTatil tarihleriTatil süresi (cumartesi ve pazar günleri dışında)
OcakYılbaşı1 Ocak Cuma1 gün
NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı23 Nisan Cumartesi-
MayısEmek ve Dayanışma Günü1 Mayıs Pazar-
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs Perşembe1 gün
TemmuzRamazan Bayramı

4 Temmuz Pazartesi öğlen sonrası

5 Temmuz Salı

6 Temmuz Çarşamba

7 Temmuz Perşembe

3,5 gün
AğustosZafer Bayramı30 Ağustos Salı1 gün
EylülKurban Bayramı

11 Eylül Pazar öğlen sonrası

12 Eylül Pazartesi

13 Eylül Salı

14 Eylül Çarşamba

15 Eylül Perşembe

4 gün

EkimCumhuriyet Bayramı

28 Ekim Cuma öğlen sonrası

29 Ekim Cumartesi

0,5 gün
 Cumartesi ve pazar günleri dışında, 2016 yılında toplam tatil günü (idari izin hariç)11 gün
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.