Müezzinoğlu: 34 vatandaşımız hayatını kaybetti

Müezzinoğlu: 34 vatandaşımız hayatını kaybetti

Bakan Müezzinoğlu, Olay yerinde 30 ölüm var. Hastanelerde de 4 ölüm var.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara'daki terör saldırısında, olay yerinde 30, hastanelerde 4 olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiğini bildirerek, "Olay yerinde ölen 30 kişiden en az biri, muhtemelen ikisinin terör eylemini gerçekleştiren araçtaki kişi veya kişiler olabileceği değerlendirilecektir" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Başbakanlık Resmi Konutunda Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinin ardından İçişleri Bakan Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ankara'daki terör saldırısına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, olayda hayatını kaybedenlere başsağlığı, hastanelerde tedavi görenlere şifa dileğinde bulundu.

Şu anda hastanelerde 125 hastanın tedavi gördüğünü belirten Müezzinoğlu, "125 hastamızın 19'unun durumu ciddi. 7 hastamız ameliyatta. Diğer hastalarımızda ilk müdahale süreçleri tamamlanmak üzere. Bunların büyük çoğunluğu bu akşam evlerine gönderilebilecek düzeyde. Hafif yaralı diyebileceğimiz durumda. Ama ciddiyeti olan 19 vakamız var, ameliyatta 7 hasta var. Belki bir iki gün süresince tedavileri devam edecek hastalarımız da olacaktır. Ben yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

- "Olay yerinde 30, hastanelerde 4 vefatımız var"

Olayın ilk anından itibaren, olaydan yaklaşık 1,5-2 dakika sonra 112 ambulans hizmetlerinin anında müdahalede bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"24 hastanemize yaralılar taşındı, sevk edildi. Şu anda 14 hastanemizde yaralılar var. Tüm yaralılarımızın bilgilerini yakınları şu anda telaş içinde olanlar ALO 184 SABİM hattından, yaralısı varsa tedavisi ne durumda, hastanede mi, hangi hastanede olduğu konusunda bilgi alabilirler. Olay yerinde vefat eden sayısı 30, dört vatandaşımızı hastanelerde kaybettik. Olay yerinde ölenlerden en az biri, muhtemelen ikisinin, terör eylemini gerçekleştiren araçtaki kişi veya kişiler olabileceği değerlendirilecektir ama olay yerinde 30 ölüm var. Hastanelerimizde 4 vefatımız var. Tekrar milletimizin başı sağ olsun diyorum. Milletimizin birlik ve beraberliği, sabırlı ve metanetli duruşu bu olayların üstesinden gelebileceğimizin en büyük güvencesidir. Asla başaramayacaklar. Bu terör eylemi zihniyetini lanetliyorum. Eylemi yapanlardan ziyade bu zihniyeti lanetliyorum. Eylemi yapanlar zaten gidecekleri yere gittiler. Milletimizin başı sağ olsun. Rabbim inşallah bundan sonraki süreçlerde milletimizi bu tür felaketlerle karşılaştırmasın diye temenni ediyorum."

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'da, Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlara seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendiğini belirterek, "Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını tekrar söylüyoruz. Bu millet, çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar, milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır" dedi.

Bakan Ala, Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşen güvenlik zirvesinin ardından, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile ortak açıklamalarda bulundu.

"Ankara'da, Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir" bilgisini paylaşan Ala, "Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz" ifadesini kullandı. Ala, şöyle devam etti:

"Bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını teyiden tekrar söylüyoruz. Bu millet, çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar, milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır. Bu saldırı sonucunda yapılan şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi emarelere ulaşılmıştır, ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip, soruşturma bu yönüyle, araştırma ve soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra, bulgular tamamlandıktan sonra açıklanır. Elbette biz bu terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için, demokrasimizin bekası için, ülkemizin birliği ve bütünlüğü için yaptığımız, yürüttüğümüz terörle mücadele sekteye uğramayacaktır, kararlılıkla sürdürülecektir. Türkiye bu sorununun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız hiçbir zaman bu tür saldırılarla engellenemeyecektir ve terör bu ülkenin ayağından pranga olmaktan bertaraf edilecektir. Bu ülke ayağındaki bu prangayı da milletin kararlılığıyla, vakur duruşla ve etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır."

Vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Ala, "Onlar bizim şehitlerimizdir. Yakınlarına başsağlığı diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimize buradan huzur ve güvenleri için ortaya koyduğumuz mücadelenin devam edeceğini ve sonuçlandırılacağını söylemek istiyorum. Milletimiz birçok meselenin bizler tarafından nasıl çözüldüğünün şahididir. Elbette şimdi ortaya koyduğumuz hedefleri engellemeye yönelik, Türkiye'nin hedeflerini engellemeye yönelik bu tür terörist saldırılarla Türkiye'nin yolunu kesmeye çalışanlar da bilsinler ki Türkiye'nin yolunu kesemeyeceklerdir ve Türkiye yoluna büyük bir kararlılıkla, azimle devam edecektir" şeklinde konuştu.

- "Tedbirleri gözden geçiriyoruz, alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz"

 

Bakan Ala, gazetecilerin, başka şüpheli araç bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine, dünyanın hiçbir yerinde terör saldırısının yüzde yüz engellenemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şunu söyleyeyim, milletimizin huzuru için daha önce de açıkladık ne kadar yakaladığımızı. Son derece ciddi bir biçimde bu tür araçlarla ya da bu tür hazırlıklarla ya da bu tür terörist saldırı olabilme ihtimalleri ile hepsini dikkate alarak mücadele ediyoruz. Gerekli tedbirleri, sonuna kadar bütün ayrıntılarıyla alıyoruz ama tekrar söylüyorum, seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla yapılmıştır bu saldırı. Buna ilişkin de, bunlara ilişkin de son derece ciddi tedbirler alınıyor, gözden geçiriliyor.

Biliyorsunuz çok ciddi, her türlü ihtimali dikkate alan genelgeler yayınladık, uygulamalar yapıyoruz ama dünyanın her ülkesinde maalesef terör yüzde yüz engellenebilen bir saldırı türü değil. Ama yüzde yüz engellemek için çalışmak bizim görevimiz ve vazifemiz, onu yapıyoruz. Bundan sonra da vatandaşlarımız bilsinler ki her türlü ihtimali değerlendiren, dikkate alan tedbirleri gözden geçiriyoruz, alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz."

 
Memurlar.Net

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.