1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. Müfettişlere 4 yılda 4 unvan
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Müfettişlere 4 yılda 4 unvan

A+A-

Hükumetin, milli eğitim bakanlığındaki istikrarsız icraatlarının en açık göstergelerinden birisi müfettişlere ilişkin düzenlemelerdir. Öyle ki mesleğin adı dahi konamamıştır.  TBMM’de komisyonda Cuma günü görüşülecek yasa değişikliğinin kabulüyle müfettişler 4 yılda 4 farklı unvanla çalışmış olacaklar.

2010 yılına kadar “ilköğretim müfettişi”
2010-2011 yıllarında “eğitim müfettişi”
2012-2013 yıllarında “il eğitim denetmeni”
2014 yılında ise “eğitim denetmeni” unvanıyla çalışmış olacaklar.

150 yıllık tarihe sahip bu mesleğin adı aslında “MÜFETTİŞLİK” . Osmanlıda “maarif müfettişliği” bu gün ise “eğitim müfettişliği”.

Her vatandaşın, öğretmenin veya öğrencinin bildiği bu mesleğin adıyla neden uğraşılıyor! Bu zorlama değişiklik dilimizin korunmasına ve kültürümüze sahip çıkmayı erdem kabul eden  hükumetin bu yaklaşımına ve muhafazakar kimliğine ters değil mi? Yapılan değişikliğe baksanız sanki bu icraatın sahibi AK Parti değil.

Bu isim değişikliği eski bakan Sayın Dinçer’in icraatı. Kimseye faydası olmayan gereksiz bir icraat. O’nun Milli Eğitim Bakanlığında bıraktığı kötü izler yeni bakanımızca teker teker siliniyor. Bu isim düzeltmesi de olmazsa olmazlardan. Zaten “denetmen” kağıt üstünde kalmış durumda. Bakanından öğrencisine, velisinden öğretmenine kadar herkes “müfettiş” ismini kullanmaya devam ediyor.

Mesleğin sahipleri olarak bizler de “eğitim müfettişi” unvanını kullanmaya devam ediyoruz. Kullanmak zorundayız çünkü “il eğitim denetmenliği” denilen ucube terimin vatandaşın zihninde karşılığı yok. Vatandaşı ifadeye çağırmak için telefon açıp kendinizi “denetmen” olarak tanıttığınızda ne iş yaptığınızı anlamıyor. Siz onun bildiği “müfettiş” ismini kullanmak zorundasınız.

Sayın Bakanımızın, bir konuşmasında Can Yücel’in babası için yazdığı “Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim” şiirinden "Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi." dizelerini okuması ve müfettiş unvanının geri verilmesinin doğru olacağına ilişkin söylemleri bizleri umutlandırmıştı. Ancak tasarıdaki unvanın “eğitim denetmeni” olarak geçmesi bizleri hayal kırıklığına uğrattı.

Bu milletin diliyle oynamak AK parti hükumetine hiç yakışmıyor. Gelin size yakışanı yapın ve tasarıda bir değişikliğe giderek bu ülkedeki, her dedenin, her babanın, her gencin, her çocuğun bildiği “EĞİTİM MÜFETTİŞİ” unvanımızı bize geri verin.

Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Bşk. Yrd.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.