Öğretmen Atamalarında 41. tercih nasıl işler?

Öğretmen Atamalarında 41. tercih nasıl işler?

Öğretmen atamalarında 41. tercih nasıl işleyecek? 41. tercihi işaretleyenler nasıl atanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere 11 Şubat 2016 tarihinde 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Yapılacak atamalar için 2-8 Şubat 2016 tarihleri arasında ilkatama.meb.gov.tr adresinden başvurular alınacak. Yapılacak 30 bin öğretmen ataması için 100 bine yakın başvurunun olması bekleniyor.

Atama sürecinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de 41. tercih meselesi. 41. tercih nasıl işler, 41. tercih işaretlenmezse ne olur, 41. tercihi işaretlemeli miyim? gibi ve türevi sorular çokça gelmekte. Biz de bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

41. tercih, aslında ve esasen kısaca ilk 40 tercihimden herhangi birisine atamam yapılmazsa puanım yeterse rastgele bir il/okul/kurum'a atanmak istiyorum demektir. Branş bazında sıralamanızın içindeyseniz 41. tercihi açtığınız zaman atanmanız da garantilenmiş oluyor.
 Örneğin, A branşından 1000 öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Sizin sıralamanız da 905. Siz 40 tercih yapıp, 41. tercihi işaretlediğiniz an atanma ihtimaliniz %100 oluyor. Burada ilk 40 tercihinizden biri mi gelir yoksa 41. tercihten başka bi okul mu gelir sorusunun cevabını ise ilgili branştan tercih yapan adaylar ve KPSS puan/sıralama üstünlüğü belirleyecek.

Sıralamanın içine giremeyen adaylar için daha çok önem arz eden 41. tercih meselesi ve kayma konusunda da bilinmesi gerekenler var. Genel olarak 1000'den az kontenjan verilen bölümler için kayma ihtimali toplam kontenjanın %5'inden ve 1000'den fazla kontenjan verilen branşlarda kayma ihtimali %3'ten fazla olması mümkün gözükmüyor. Bazı branşlarda bu veriler %1'e hatta %0.5'e kadar inebilir. Örneğin Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşından kayma 2-3 kişiyi geçmeyebilir.
 Kısacası sıralamanın içindeyseniz ve 41. tercihi açtıysanız atamanız %100 olacaktır. Sıralamanın dışında sıralamaya ne kadar yakınsanız ve branşınızdan ne kadar çok alım yapılıyorsa atanma ihtimaliniz o kadar fazla. Toplam kontenjandan sıralamasal olarak ne kadar uzaklaşırsanız da atanma ihtimaliniz o kadar azalmış olacak.

Öğretmen atamaları için her türlü bilgi/belge, atama sürecinde bizi takip etmeye devam ediniz.

mebpersonel.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.