Öğretmen Rotasyonu

Bazı meslektaşlarımız hükümetin kıdemli öğretmenleri peyderpey doğuya gönderme niyetini “öğretmenlere rotasyon” olarak yorumlasa da hali hazırda öğretmenlere bir rotasyon uygulanmıyor. Ancak kendiliğinden oluşan doğal bir rotasyondan söz etmek mümkün. Meslekte çalıştığı yıllar fazla olan öğretmenlerin kıdemi çalıştığı yıllar daha az olanlara göre daha fazla. Tayinler kıdem esaslı olduğu için tecrübeli öğretmenler şehrin merkezi noktalarında temerküz ediyorlar.

Araştırdığımız zaman merkezi noktalardaki okullarda öğretmen olmanın bazı avantajlarının olduğunu görüyoruz. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1-      Merkezi okulların öğrenci ve veli profili varoşlardakilerden çok farklı, birçok artıları var. Kimin kim olduğu belli. Ailelerin ekonomik yapısı göreceli olarak daha iyi. Bazı meslektaşlarımız için çok özel imkânlar söz konusu. Özel ders ve öğrenci koçluğu gibi.

 

2-      Merkezi okulların fiziki yeterliliği ve öğretmen kadrosu kenar mahalle okullarına göre daha kifayetli. Sınıflardaki öğrenci sayısı en azından makul seviyede. Okulların temizliği profesyonel temizlik elemanlarına yaptırılıyor. Okul aile birlikleri randımanlı çalışıyorlar. Okul bahçeleri bir biçimde tanzim edilmiş durumda. Belediyelerce yapılan kapalı spor salonları bile var bazı merkezi okullarda.

 

 

3-      Şehrin önemli mevkilerindeki kimi okullarda çok özel gelir imkânları oluşturulmuş. Bazı okulların bahçe duvarına yaslanmış şekilde bankamatik makinelerinin yerleştirildiği kabinler yapılmış. Girişimcilik adına alkışlanacak bir durum. Tabi bazı okulların bahçelerinin düğün bahçesi ya da otopark amaçlı kullanıldığını herkes biliyor.

 

4-      Yerine göre bazı okulların çevreden kaynaklanan çok farklı artıları bulunuyor.

Saydığımız bu ekstra özelliklerden dolayı birçok meslektaşımız varoşlarda başladığı meslek hayatını daha iyi çevre ve imkânlara sahip merkezi mevkilere yönelerek devam ediyorlar. Sözünü ettiğimiz doğal rotasyon bu.

Ancak bu gün kaliteli okullarda temerküz etmiş ve oradan hiç ayrılmak istemeyen öğretmenlerden söz etmek mümkün. Ne yazık ki, mütemerkiz meslektaşlarımızın ekonomik kaygıdan başka bir endişelerinin olduğunu söyleyemiyoruz.

Hal böyle olunca ortada bir haksızlığın olduğu zahir. Varoşlardaki öğretmenlerimiz her türlü imkânsızlık ortamında mesleğini en iyi şekilde icra etmeye çalışırken ballı okullardaki meslektaşımız için öğretmenlik önceliğini çoktan yitirmiş durumda. Varsa yoksa özel gelirleri. Okuldaki vazifesi sadece o fırsatları yakalamanın aracı, daha ötesi onu ilgilendirmiyor.

Rotasyon öğretmenler için de gereklidir. Sadece doğuya kıdemli öğretmenleri göndermenin adı rotasyon değildir. Sözün özü Milli Eğitim’de çok esaslı bir öğretmen rotasyonu elzemdir ve aciliyet arz etmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.