Öğretmen Sempozyumuna Öncü Damgası

Dershaneler ve çözüm süreci tartışmalarının yapıldığı bir dönemde İstanbul’da çok önemli bir sempozyum düzenleniyor.

1 Aralık 2013 Pazar günü 09.30’da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde V. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu gerçekleştirilecek. Açılış ve protokol konuşmaları ile başlayacak olan sempozyuma Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden konuşmacılar ve yüzlerce öğretmen katılacak.

Öncü Eğitimciler Derneğinden yapılan basın açıklamasında V. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu hakkında şu bilgilere yer verildi:

Öncü Eğitimciler Derneği Başkanı Gökhan ERENOĞLU sempozyumun açılış konuşmasını yapacak. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas TEKİN’in, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa KARA’nın ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ’ın da sempozyumun açılışında birer selamlama konuşması yapması beklenmektedir.

Öncü Eğitimciler Derneği Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakan KARATAŞ ‘Toplumsal Barışa Öğretmen Gözüyle Bakmak’ isimli açılış konferansını sunacak.

Sempozyum öncesi öğretmenlere yönelik düzenlenen “Toplumsal Barışa Doğru” ve “Dershaneler ve Milli Eğitimimizin Geleceği” konulu anketlerin sonuçları dinleyicilerle paylaşılacak.

Konferanstan sonra Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin TURAN, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Hasan ALACACIOĞLU, Medeniyet Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK‘in konuşmacı olarak katılacakları "Eğitim ve Barış" konulu açılış paneli yapılacak.

Öğleden sonra Dil ve Eğitim, Toplumsal Barış, Değerler Eğitimi, Eğitimle Barış, İyi Örnekler, Öğretmen Yetiştirme, Eğitim Araştırmaları ve Okul Öncesi başlıklarında hazırlanan paralel oturumlara geçilecek.

Sempozyumda, Değerler Eğitimi ve Karakterli Bireyler, Etik Çocuk - Değerler Eğitimi İçin Bir Kılavuz Denemesi, Değerler Eğitimi Projesi Anketi Sonuçları: Öğretmenler Okullarda Hangi Değerlerin Öne Çıkarılmasını İstiyor?, İnsani Değerler Eğitimi Programı, Bir Tanışma Eylemi: Güvercin Kanatlı Mektuplar, Ders Kitaplarında Alevilik-Sünnilik Arasında Sağlanan Uzlaşmanın Toplumsal Barışa Katkısı, Ders Kitaplarındaki Ötekileştirici Unsurlar, Bir Davranış Modeli: Barış,  Din ve Değerler Eğitiminin Toplumsal Barışa Katkısı, Yunus’un Diliyle Mevlânâ’nın Eliyle Yesevi’nin Gönlüyle Eğitim Yapmak, Herkesle Barışık, Evrensel Değerlere Bağlı Bir Neslin İnşası - Çözüm Sürecinde “Okul”u Yeniden Tasarlamak,  Aynı Toprağın Farklı Ezgileri, Evvel Zaman İçinde Bayramlar, 2019 Samsun Eğitim Vizyonu Kapsamında “İlkadım’ın Öğrenen Lider Öğretmenleri” Projesi gibi birçok konu ele alınacak.

Bu sene sempozyumda önceki yıllardan farklı olarak uluslararası katılımlı iki ara konferans yapılacak. Dr. Abdulrahman ALMUHRİJ “Sosyal Farklılıkları Zenginliğe Dönüştürmede Eğitimin Rolü” başlıklı konuşmasıyla eğitimin toplumsal barışla ilişkisi konusuna dışarıdan bir bakışla katkı sunacak. Açılışta konuşacak olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Amcazade torunu İsa MULAJ “Balkan Eğitim Sistemlerinde Çok Kültürlülükten Kaynaklanan Sorunlar ve Türkiye İçin Öneriler: Mehmet Akif Ersoy, Kosova’daki Arnavutça Tarih ve Edebiyat Kitapları” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecektir.

Sempozyum tamamen ücretsiz olup, dinleyicilere katılım belgesi verilecektir. Sempozyuma başvurular Öncü Eğitimciler Derneğinin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.oncuegitimciler.org.tr/sayfa.php?id=116

 Satır içi resim 1

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.