Öğretmenlerden 3600 Ek Gösterge Eylemi

Öğretmenlerden 3600 Ek Gösterge Eylemi

Memurların maaşının hesaplanmasında kullanılan, hizmet sınıfları ve eğitim durumları ile kadro unvan ve derecelerine göre farklılık gösteren bir katsayı olan ek gösterge birinci derece kadrolar için uygulanmak üzere 1500’den 8000’e kadar uygulanmaktadır.

Memurların maaşının hesaplanmasında kullanılan, hizmet sınıfları ve eğitim durumları ile kadro unvan ve derecelerine göre farklılık gösteren bir katsayı olan ek gösterge birinci derece kadrolar için uygulanmak üzere 1500’den 8000’e kadar uygulanmaktadır. 

Ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini, özellikle de emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar olacağını doğrudan etkilemektedir. Düşük ek gösterge, özellikle emekli maaşlarında yüzlerce lirayı bulan hak kaybına neden olmaktadır. Mevcut durumda öğretmenlere uygulanan ek gösterge 3000’dir.

Eğitim-öğretim sürecinin başarılı olmasını sağlayacak olanların öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları olduğu ve öğretmenlerin hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamadıkları üzerinde duran Aktif Eğitimciler Sendikası öğretmenlerin ek gösterge oranlarının 3600’e yükseltilmesi için eylem planı oluşturdu. Sendikadan yapılan açıklamada öğretmenlerin hem aldıkları eğitim gereği olarak hem de icra ettikleri kariyer mesleği olarak 3600 göstergeyi hak ettikleri, öğretmenle aynı süre eğitim almış, birbirine yakın şartlarda görev yapan diğer meslek gruplarındaki kamu çalışanlarında ek göstergenin 3600 olarak uygulandığı belirtildi.

 Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, öğretmenlerin ve birinci derece kadrolarda çalışanlarının mesleki motivasyonları, toplumdaki saygınlık ve mesleki verimliliklerinin arttırılması için özlük haklarında iyileştirilme yapılması gerektiğini belirtti. Emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde artış sağlayacak olan ve öğretmenler ile birinci derece kademe memurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi gerektiğini belirten Bahçe, “Düşük ek gösterge özellikle emeklilikte öğretmenlerin elini kolunu bağladığından, hizmet yılını doldurmuş birçok öğretmen emekli olmak istememektedir. Ek gösterge 3600’e çıkartıldığında öğretmenlerin büyük bir kısmı emekli olabilecek, böylece daha makul emekli maaşı sayesinde daha müreffeh bir hayat yaşayacaklardır. Aynı zamanda, atama bekleyen genç öğretmenlerin önü açılmış, eğitim kadrosu tazelenmiş olacaktır.” Dedi.

Öğretmeni mutlu olmayan bir milletin sağlıklı gelişmesinin ve üretmesinin mümkün olamayacağını belirten Bahçe, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Küreselleşen dünyada insan ve insan ilişkileri başarıyı doğrudan etkilerken teknolojik gelişmelerle birlikte eğitim anlayışı ve öğretmenin sorumlulukları da artmaktadır. Bir kamu görevi gören öğretmenlerin çağa ayak uydurma, yeni nesillere gereğince rol model olabilmesi için her geçen gün kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bütün bunları yerine getirebilmesi için gerekli ihtiyaçları da günümüz şartlarında zamana bağlı olarak artmaktadır. Gelecek nesilleri yetiştirme vazifesini üstlenmiş, mesleki itibara her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan bir kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerin ek göstergelerinin ve aldıkları ek ders ücretlerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Hep beraber eğitim kalitesini yükseltmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu artırmak, hak ettiği itibarını geri vermek, insanca yaşama hakkına ve hayat standardına ulaştırmak istiyorsak, maddi manevi sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu sorunların başında yer alan ekonomik problemlerin çözümü için de öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkartılmalıdır.”  

Aktif Eğitimciler Sendikasının Ek Gösterge İle İlgili Önerisi:

14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “IV- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün (b) bendinin aşağıdaki gibi değiştirilmelidir.

Derece

Ek gösterge

Derece

Ek gösterge

1

3600

5

1300

2

3000

6

1150

3

2200

7

950

4

1600

8

850

 

 

 Aktif Eğitimciler Sendikası

Dış İlişkiler ve Basın Yayın Başkanlığı

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum