Öğretmenliğe Yeni Vizyon, Yeni Ücret Geliyor

Öğretmenliğe Yeni Vizyon, Yeni Ücret Geliyor

“Eğitimde Kalite Seferberliği” kapsamında, öğretmenliğe yeni vizyon geliyor. Öğretmenler Günü öncesi hükümetin öğretmenler için yürüttüğü hazırlıkları mercek altına aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında işbaşı yapacak olan 64'üncü Hükümet'in önceliklerinden biri de,  eğitim camiası olacak. Hükümet, "Eğitimde Kalite Seferberliği" kapsamında, öğretmenliğe yeni bir vizyon getiriyor. Akşam'dan Hakkı Kurban'ın haberine göre; Hükümet, "Öğretmenler Günü" öncesi, hükümetin öğretmenlerle ilgili yürüttüğü hazırlıkları mercek altına aldı. İşte atılacak adımlardan öne çıkanlar: 

MAAŞTA ARTIŞ, NÖBETTE ÜCRET 

Hükümetin yapacağı zamla, 16 yıllık bir öğretmenin maaşı, ocak ayında 2 bin 699 TL'den 2 bin 860 TL'ye yükselecek. Temmuzdan sonra da rakam 3 bin 004 TL'ye çıkacak.  Nöbet ücreti ise aylık 98 TL olacak. Hafta sonu sınav görev ücretleri ise 58 TL’den 132 TL’ye çıkacak. 

ŞUBATTA ATANANLAR STAJ GÖRECEK

Yeni hükümetin söz verdiği 30 bin atama şubatta gerçekleşecek ama öğretmenler hemen göreve başlamayacak, bulundukları yerde okula başlayarak staj görecekler. Yazın da hizmet içi eğitim aldıktan sonra eylül ayında atandıkları okulda göreve başlayacaklar. 2016 yılında kurulacak Öğretmen Akademisi’yle birlikte öğretmenler artık hizmet içi eğitimden geçecek. 

Genel ve alan yeterlilikleri belirlenecek

Ayrıca,  
- Öğretmen genel ve alan yeterlilikleri belirleniyor, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi yürürlüğe girecek. 
- Eğitim Fakülteleri yeniden yapılandırılıyor. Bu kapsamda, müfredat da yenilenecek. 

İhtiyaca göre

- Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanları, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonları dikkate alınarak belirlenecek.  
- Yurtdışındaki eğitim kurumları ve okullara yönelik çalışma yapılarak, öğretmen sayısı artırılacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum