Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN

Okul Müdürlüğü Görevlendirme Takvimi Ertelenmeli

Okul ve Eğitim Kurumu Yöneticiliği Görevlendirmeleri

Okul yöneticiliği ile ilgili olarak Eğitim 2023 Vizyonunda yazılan cümleleri olduğu gibi aktarmak ve yeniden hatırlatmak ve sonra bu gün gerçekleşen yönetici görevlendirme sürecine dönmek istiyorum.

Eğitim 2023 Vizyonu;

Hedef 1: Öğretmen Ve Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişimleri Yeniden Yapılandırılacak

Öğretmen ve okul yöneticilerimiz için Yatay ve Dikey Kariyer Uzmanlık Alanları yapılandırılacaktır.

Öğretmen ve okul yöneticilerimize yönelik bazı hizmet içi eğitim faaliyetleri, katılıma ilişkin belgelendirme uygulamasından ayrılarak üniversiteler aracılığıyla akredite sertifika programlarına dönüştürülecektir.

Öğretmen ve okul yöneticilerimizin genel ve alana yönelik becerilerini iyileştirmek için lisansüstü düzeyde mesleki gelişim programları tasarlanacaktır.

Öğretmen ve okul yöneticilerimizin mesleki gelişimlerini sürekli desteklemek üzere üniversitelerle ve STK’larla yüz yüze, örgün ve/veya uzaktan eğitim iş birlikleri hayata geçirilecektir.

Okul yöneticiliği yüksek lisans düzeyinde mesleki uzmanlık becerisine dayalı profesyonel bir kariyer alanı olarak yapılandırılacaktır

Hedef 2: İnsan Kaynağının Verimli Kullanılması Ve Hakkaniyetli Bir Şekilde Ödüllendirilmesi Sağlanacak

Öğretmen ve okul yöneticilerimizin atanmaları, çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkarılmasına ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülecektir.

Okul yöneticiliğine atamada, yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve belirlenecek diğer nesnel ölçütler kullanılacaktır.

Okul yöneticiliği profesyonel bir uzmanlık alanı olarak düzenlenip bir kariyer basamağı şeklinde yapılandırılacak, özlük hakları iyileştirilecektir.

Okul yöneticilerinin özlük hakları iyileştirilecektir.

...

Bütün bu yazılanlar eğitim camiasında ve eğitim yöneticiliği alanında heyecan ve umut yarattığını söylemek isterim. Çünkü artık herkes eğitim yöneticisi olarak ne olduğunu, nerede olduğunu, bundan sonra kendisini nelerin beklediğini, kariyer basamaklarında hangi aşamaların bulunduğunu, arzu ettiği bir konumda hizmet edebilmek için hangi başarı kriterlerinin olduğunu bilmek istemektedir.

 

Şu günlerde Okul Yöneticilerinin yeniden görevlendirme süreci işletilmektedir. Bir ara Bakanlıkça geri çekilmiş olan bu atama takvimi yeniden uygulamaya geçirilmiştir. Mevcut okul müdürleri tüm il çapında okul tercihlerini yapacaklar, Yönetmeliğin Ek 1 değerlendirme formuna göre daha önceki yıllarda almış oldukları "ödüller" sayesinde yüksek puanlı olanlar münhal olarak ilan edilen herhangi bir okula müdür olarak görevlendirilebilecektir. Puanı nispeten düşük olan okul müdürleri ise ya kendi okullarından başka bir okula, ya da puanı tercih ettiği okulları tutmaması halinde boşta kalabilecek, müdürlükleri düşebilecektir.

 

İşin garibi bu duruma düşen okul yöneticilerinin kendi okullarında öğretmen olarak mı kalacaklar, başka okula öğretmen olarak tayin mi isteyecekler, böyle bir takvim mi belirlenecek veya yönetici görevlendirmesi yapılmayan, boş kalan okul yöneticiliklerine atanabilmek için ikinci bir duyuruyu mu bekleyecekler? Bu konular muğlaktır.

 

Tekrar Eğitim 2023 Vizyonuna dönmek istiyorum. Elbette Şapkadan tavşan çıkmasını beklemiyoruz. Ya da kendisine evlenmesiyle ev, araba ve çocuk sahibi olacağı vaat edilen Temel'in evlendiğinin ertesi günü "Ev, araba tamam da peki çocuk nerde ?" sorusuna denk düşen bir konumda olmak istemem. Ancak yeni mağduriyetler yaşanmaması için şunu önerebilirim. Eğitim 2023 Vizyonunda belirtilen öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları; çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkarılmadan, Okul yöneticiliğine atamada, yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve belirlenecek diğer nesnel ölçütler belirlenmeden, okul yöneticiliği profesyonel bir uzmanlık alanı olarak düzenlenip bir kariyer basamağı şeklinde yapılandırılmadan, öğretmen ve okul yöneticilerimiz için yatay ve dikey kariyer uzmanlık alanları yapılandırılmadan okul ve kurumlara yönetici görevlendirme iş ve işlemleri gerçekleştirilmemeli ve süreç ertelemelidir.

 

Yoksa yapılan işin Eğitim 2023 Vizyonuyla bağlantısını kurmak güç olacaktır. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.