1. YAZARLAR

  2. Sencer KAYA

  3. Okulda aşı yapılır mı?
Sencer KAYA

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Okulda aşı yapılır mı?

A+A-

Geçtiğimiz Cuma günü Ankara’da bir okulda talihsiz bir olay yaşandı.

Ankara Mamak’ta bir ilkokulda meydana gelen olayda, Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerince birinci sınıf öğrencilerine yapılan aşıların daha önceki bir tarihte de yapıldığının anlaşılması üzerine veliler tarafından okul basıldı ve ardından okul müdürü ve sağlık görevlileri valilik tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Bu duruma düz mantıkla baktığımızda; “bir ihmal olduğu ortada ve suçlu varsa cezasını çeksin” diyebiliriz.

Olaya farklı açılardan baktığımızda ise sorulması gereken ilk sorular şunlardır;

-         Okulda aşı yapılır mı?

-         Öğrencilerin aşı takibini yapmak okul müdürünün görevi mi?

 

Ülkemizde çocuklar doğdukları andan itibaren aileler tarafından sağlık ocaklarına götürülerek aşıları yapılmaktadır. Bu çocuklar yine sağlık ocağı çalışanları tarafından takip edilmekte ve eksik aşılar tamamlanmaktadır. Bütün bu yapılanlar her çocuk için aşı kartlarına kaydedilmektedir. Buraya kadar her şey normaldir. Bu talihsiz olayın yaşanma sebebi ise okula kayıttan sonra çocukların takibinin bırakılmasıdır. Öğrenciler 1.sınıfa başladıktan sonra aşı kartına göre takip bırakılmakta, öğrencilerin bulundukları sınıfa göre aşıları bizzat okulda yapılmaktadır. Bu durumda Ankara’da yaşandığı gibi talihsiz olayları da beraberinde getirmektedir.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bir araya gelerek okulda aşı vurulması uygulamasından vazgeçmeli, bütün aşıların bebeklik döneminde olduğu gibi sağlık ocaklarında vurulmasını sağlamalıdırlar. Bunun kayıtları da elektronik ortamda yine Sağlık Bakanlığı tarafından tutulmalı ve iki bakanlık arasında yapılacak bir bağlantı ile e-okul sistemine aktarılmalıdır. Bu şekilde öğretmen ve veli de aşıların takibi konusunda bilgi sahibi olacaklardır.

Okul müdürünün eğitim-öğretimle ilgili bir hatadan değil, sağlıkçıların hatasından dolayı görevden uzaklaştırılması haksız bir uygulamadır. Ankara’daki olayda okul müdürü biran önce görevine iade edilmelidir.

Sonuç olarak okullar bir sağlık kurumu değil eğitim kurumudur. Eğitim okulda, aşı sağlık ocağında yapılmalıdır.

Saygılarımla...

 

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi

www.turkiyeegitim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum