1. YAZARLAR

  2. Sencer KAYA

  3. OKULLAR BELEDİYELERE Mİ DEVREDİLECEK?
Sencer KAYA

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi
Yazarın Tüm Yazıları >

OKULLAR BELEDİYELERE Mİ DEVREDİLECEK?

A+A-

Sayın Ömer DİNÇER Milli Eğitim Bakanı olduğundan beri MEB’de büyük bir değişim yaşanıyor. Biraz sancılı da olsa üst düzey bürokratlarla başlayan değişim aşağılara doğru devam ediyor.

 

            Bu arada Sayın Bakan yine iddialı bir proje ortaya attı ve son bir aydır gündemde sürekli yer alıyor. “Okullar hayat bulsun” adıyla ortaya çıkan proje, okullara eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonları ve yaz tatillerinde halkın kullanımına açılmasını öngörüyor.

 

            Türk Belediyeler Birliği ile imzalanan protokol gereği okulların halka açılmasında en büyük görev belediyelere düşüyor, belediyelerin rolü o kadar çok ki işleri yapmak için okulun bir anahtarının da belediye de olması gerekiyor.

 

            Projenin gayet güzel  amaçları var. Ama eksik olan bir şey var ki; eğitimciler ve okul yöneticileri bu proje hazırlanırken hiç düşünülmemiş. Kısacası işletmeci mantığı ile popülerlik yapılmış.

 

            Deniliyor ki; “Proje kapsamında okul bahçeleri yeniden düzenlenecek. Okullar hafta sonu ve tatillerde de açık kalacak. Derslik ve spor salonlarında etkinlikler düzenlenecek. Bilgisayar sınıfları veli ve öğrencilere açık olacak, vb. Temizlik ve güvenliği de belediye sağlayacakmış.”

 

            Bu durumda ikili eğitim yapan bir okulun yöneticilerini düşünün; sabah 7’de okula geliyorlar, akşam 6’da dersler bitiyor. Proje kapsamında okulun 9’a kadar açık kaldığını da düşünün. Sonra okulun temizlenmesi lazım, sonrasında da 2-3 saat okulun temizlenmesi sürer. Kısacası yöneticilerin evlerine gitmesi saat 12’den önce mümkün olmayacak. Ertesi sabah 7’de tekrar gelip aynı şeyleri yapacak. Ya da akşam 6’da çıkarken anahtarı belediye görevlilerine bırakacak.

 

            İşte işin püf noktası burada, öğrenciler çıktıktan sonra, vatandaşların okulda olduğu sırada  okul kimin sorumluluğunda olacak, belediyenin mi, müdürün mü? Okulun güvenlik ve temizliğini belediye sağlayacaksa, hizmetler için bütçeyi belediye sağlayacaksa okul müdürüne gerek kalmıyor zaten.

 

            Kısacası yakın zamanda okulun işlerini zaten  belediyeler yapıyor, eğitim öğretimi de onlar organize etsin, yönetsin denilebilir.  Bizden söylemesi…

 

Saygılarımla

Sencer KAYA
Eğitim Yöneticisi
 

Türkiye Eğitim

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.