Okullardaki Tablo Ve Levha Çirkinliği Son Bulmalı

 

Okullardaki Tablo Ve Levha Çirkinliği Son Bulmalı

Okullarımızın derslik ve diğer bölümlerine asılması gereken levhalara ilişkin olarak son düzenleme 2006 yılında Kurum Tanıtım Yönetmeliği ile yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre;

MADDE 8 – (1) Her tür kurumda kullanılan; Atatürk Posteri tablosunda, Atatürk fotoğrafının altında "Mustafa Kemal Atatürk" yazısı ve "1881-1938" tarihleri yer alır.

(2) İstiklal Marşı tablosunda, metnin üst tarafında dalgalanan Türk Bayrağı bulunur. Amblemde yer alan meşale alevi metnin üzerinde filigran olarak yer alır.

(3) Gençliğe Hitabe tablosunda metnin üst tarafında Atatürk resmî bulunur. Amblemde yer alan meşale alevi metnin üzerinde filigran olarak yer alır.

Bu yönetmelik sonucunda tabela,tablo ve levhalara bir standart getirilmiştir. Tabloların tek başlarına asılmasında güzel görüntüler oluşması amaçlanmış olabilir ama eğitim kurumlarımızda üç tablonun da asılması gerektiğinden görüntü açısından pek estetik olmayan bir durum ortaya çıkmıştır. Yönetmeliğe göre tüm derslik levhaları aşağıdaki şekilde düzenlenmektedir.

image001.20130113215008.jpg

Bu haliyle en zevksiz insanının bile gözünü tırmalayan estetikten yoksun bir görüntü ortaya çıktığı aşikardır. Ortada bir Atatürk portresi varken,  Gençliğe Hitabenin üzerine aynı portreden ikincisinin konulması hiç hoş bir görüntü vermemektedir. Onbinlerce dersliğimizde, idare odalarında bu tablolar asılıdır.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde söz konusu yönetmeliğe atıfta bulunulduğu  için yukarıdaki görüntü oluşurken  durum ilköğretim kurumları açısından daha da çarpık hale gelmektedir. Çünkü  İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 145 inci maddesine göre “Dershanelerde yazı tahtasının üst kısmına Atatürk'ün portresi, onun üstüne ay yıldız sağa bakacak şekilde Türk Bayrağı, Atatürk'ün portresinin duruşuna göre sağına İstiklâl Marşı, soluna Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi asılır.”

Bu durunda İlköğretim Kurumlarımızda aşağıdaki şekilde bir görüntü karşımıza çıkmaktadır.

 image002.20130113215020.jpg

Dersliklerdeki levhalarda iki Türk Bayrağı ve iki Atatürk portresi estetik açıdan son derece bozuk bir görüntü oluşturmaktadır. Türk Milleti bu kadar zevksiz olamaz.

 

Bu durumun daha estetik hale gelmesi için ya daha önceki gibi en üstte bayrak altında Atatürk portresi sağ ve sol yanında sadece yazılı metin halindeki İstiklal Marşı ve Geçliğe hitabe yer almalı veya sınıf tabloları alttaki şekle dönüştürülmelidir.

Öneri 2

image003.20130113215034.jpg

 

Doğan CEYLAN

Yönetim Bilimi Uzmanı/Eğitimci

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.