1. HABERLER

  2. SORU-CEVAP

  3. Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?
Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?

Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?

Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?

A+A-

Soru

iyi geceler benim bir sorum olucak okulda arkadaşlarla da bu konuyu tartıştık fakat bir sonuca varamadık ben 2011 eylül ayı itibariyle Diyarbakır ili bismil ilçesine ilk atama öğretmen olarak geldim, geldiğim tarihte okulum zorunlu hizmet alanında değildi daha sonra 2013 mayıs ayı itibariyle zorunlu çalışma bölgesine dahil edildi. Halen aynı ilçede ve aynı okulda çalışıyorum, 2 yıla 1 kademe alabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim iyi geceler.

Cevap

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu hizmet yerlerini önceki yönetmeliklerde il ve ilçe bazında belirlemekte iken 06/05/2010 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile bu uygulamayı değiştirmiş akabinde aynı uygulamayı 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde de devam ettirmiştir.

Yeni uygulamada, hizmet bölgeleri il ve ilçelere bağlı eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayırmış buhizmet alanlarından 4., 5.,ve 6. hizmet alanlarını ise zorunlu hizmet alanları olarak belirlemiştir.

İki yıla bir kademe uygulaması bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64. maddesinin son fıkrasındaki; "Ancak, 72 inci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere mecburi olarak sürekli görevle atanan devlet memurlarından kalkınmada birinci dereceden öncelikli yörelerde bulunanlara (Erzurum ve Artvin illeri dahil) bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle başarılı geçen her iki yılın karşılığında aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz ." hükümlerine göre yapılmaktadır.

Bu hükümlere göre 2013 Mayıs ayı itibariyle görev yaptıgınız okul zorunlu hizmet alanı olarak belirlendiğinden bu tarihten itibaren her iki yılınıza ilave bir kademe ilerlemesi uygulanması gerekmektedir. Bu durumda Mayıs 2015 ve Mayıs 2017 olmak üzere iki kademe almak durumundasınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.